Tenya Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tenya nedir?

Tenya insanlara sığır etinden bulaşan ve bağırsaklarda yaşayan canlı bir parazittir. İnsanların bağırsaklarında yaşayan tenyanın uzunluğu 10 – 15 metreyi bulabilir. Özellikle iyi pişirilmeyen hayvan etlerinden insanlara kolayca bulaşabilir. Hayvanlara ise yiyecek yolu ile bulaşan tenya , buradan yumurtalarını dokulara taşır. Dünyada değişik çeşitlerde bulunan tenyalar, ülkemizde ise sadece sığır tenyasına rastlanmaktadır. Avrupa ülkelerinde domuz eti tüketildiğinden dolayı domuz tenyasına rastlanmaktadır. Domuz tenyası insanların iç organlarında kist oluşumuna neden olarak daha tehlikeli olabilir. Birde balık tenyası bulunmaktadır. Balık tenyası çoğunlukla çiğ balık tüketen ülkelerin insanlarında görülür.

Tenyalar insanlar üzerinde çok fazla belirti göstermezler. Kişi aylarca tenya ile yaşayabilir. Nadir olarak karın ağrısı şikayetleri olabilir. Dışkıda tenya görülmesi ile tenya teşhisi konulabilir. Bağırsak kurtlarında olduğu gibi sabah kalkınca ağızdan akan salgılar tenya olduğuna işarettir. İnsanlarda kilo kaybına neden olabilir. Bağırsaklara gelen besinlerin vücuda emilmemesine neden olur. Ayrıca pankreas kanallarının tıkanıklığına neden olur. Apandisit ve safra kanallarının tıkanması sonucu bağırsak ve sindirim bozuklukları görülebilir.

Tenya dan korunmak için etler iyi pişirilmelidir. Etler dondurucuda saklanmalıdır. Özellikle çocuklar çiğ et ürünlerinden (salam,sosis vb.) uzak tutulmalıdır. Kesinlikle çiğ et ve et ürünleri tüketilmemelidir.

Tenya hastalığı olan kişi, hiç bitkisel yollara başvurmadan eczanelerden NİKLOSAMİD etken maddesi ilacı alarak kullanabilirler. Tabiki bu ilacı kullanmadan önce doktora başvurmanız da fayda vardır. Hamile bayanlar kullanamaz. Alkolle birlikte alınmamalıdır. Sığır , domuz ve balık tenyasında etkilidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740