El Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

EL MANTARI (TİNEA MANUM)

 

Tinea manum ellerde çıkan mantar hastalığıdır. Hastalık çoğunlukla sağ elde belirmektedir. Ellerde terleme tinea manum hastalığının büyük ölçüde sebebi olabilir. El derisindeki ph yükselmesi ellerde mantar oluşumunu tetikleyebilir. Mantar bakterisi nemli bölgeleri ve havasız bölgeleri daha çok tercih eder. Zaten bilindiği üzere mantar hastalığı genellikle vücudun terleyen ve havasız kalan bölgelerinde daha çok çıkmaktadır.

 

Mantar hastalığı bulaşıcı bir hastalık olup el mantarı temas halinde kolay bulaşmaz. Eller sürekli yıkandığı için ve havasız kalmadığı için mantarın diğer bölgelere göre etkili olması daha zayıftır.

Sağ eldeki mantarın diğer ele bulaşması çok rastlanan bir durum değildir. El mantarı daha avuç içinde ve parmak aralarında belirti gösterir.

Tinea manum belirtileri :

  • Eller yanma ve kaşınma
  • Parmak araları da kaşıntı
  • Sulanma ve kötü koku oluşumu

El mantarı tedavisinde derhal bir cilt doktoruna başvurmalı ve verilen tedavi ciddi bir şekilde uygulanmalıdır. Mantar enfeksiyonu kolay iyileşir ancak tekrar nüksetme durumu oldukça fazladır. Mantar enfeksiyonuna maruz kalan kişilerin enfeksiyonu oluşturabilecek durumlardan uzak durması gerekir.

Özellikle el terlemesinden oluşan el mantarına önlem almak için önce ellerdeki terleme azaltılması gerekir. Pudra vb. ürünlerin kullanılması ellerdeki terlemeyi biraz olsun azaltacaktır. Doktorunuzun ve eczacınızın önerdiği krem ve losyonlar ellerdeki terleme sorunu ortadan kaldırılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740