Tırnak batması sebepleri ve tedavisi

Tırnak Batması

 

Tırnak batması çok yaygın görülen bir sağlık sorunu olmakla birlikte, farklı sebeplerle el ve ayak tırnaklarının uygun olmayan şekilde uzayarak parmak etine batması şeklinde tanımlanabilir. Tırnak batması problemi çok can yakmasının yanı sıra günlük aktiviteleri engelleyecek kadar ileri boyutta sıkıntılar yaratabilir. Durum böyle olunca en hızlı bir şekilde tedavi yoluna gidilmelidir ki bu konuda bilinen ve en sık uygulanan tedavi yöntemi batık tırnağın çekilmesi işlemidir ancak bu kesin bir tedavi değildir. Tırnak batması batık tırnağın çekilmesi ile tamamen önlenebilen bir durum olmadığı için batık oluşumunu önleyici yöntemler uygulamanız batık oluşumunu önleyecektir.

 

Tırnak Neden Batar?

 

Tırnak batmasına sebep olan en önemli faktör tırnakların yanlış şekilde ve gereğinden derin kesilmesidir. Kişisel bakım ve hijyen konusunda titiz olanlarda bile bu sorunun görülme sebeplerinden biri tırnağı kesme şeklidir ki sağlıklı olanı el tırnaklarını oval şekilde, ayak tırnaklarını diplere girmeyecek ve düz şekilde kesmektir. Tek başına bu uygulamanın yanlış yapılması bile tırnak batması sorununu uzun süre yaşamanıza sebep olabilir. Tırnak batması sebepleri arasında diğer önceliği yanlış ayakkabı seçimi alır. Gün boyu ayaklarınızı sıkan ve tırnaklarınızı geriye doğru iten bir ayakkabı kullandığınızda batık problemi yaşamamanız neredeyse mümkün değildir.

Tırnağım Battı Şimdi Ne Yapacağım?

 

Tırnak batması tedavisi çoğunlukla batık tırnağın çekilmesi ile olmaktadır. Bu oldukça acı verici bir yöntem olmakla birlikte sonrasında yeni tırnağın uzama sürecinde çok dikkat gerektiren zahmetli bir yöntemdir. Birçok ayak sağlığı merkezi, güzellik merkezleri ve hastanelerde bu işlem yapılmaktadır. Ancak bu cerrahi yöntem kesin sonuç vermemekte aynı tırnak tekrar batmaktadır. Tırnak bir kere battığında aslında başka bir tedavi yöntemi yok gibidir. Bu sebepten en kolayı batmayı önleyici önlemler alarak tırnaklarımızı korumaktır. Burada size tavsiyem öncelikle el ve ayak hijyenine önem göstermeniz, düzenli manikür ve pedikür uygulaması yaptırmanız, tırnaklarınızı uygun şekilde ve uzunlukta kesmeniz olacaktır.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Eylül 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740