Tırnak Batması Nedenleri ve Tedavisi

TIRNAK BATMASI

Tırnak batması çoğunlukla ayak baş parmağında meydana gelen , tırnağın etin içine doğru yönelip enfeksiyon oluşturmasıdır. Tırnak ile tırnak eti arasında oluşan bakterilerin tırnağın eti delmesi sonucu burada enfeksiyon oluşturmasıdır. Ağrılı bir durum söz konusudur. Önlem alınmadığı takdirde kendiliğinden iyileşmesi pek mümkün değildir.

Tırnak batmasının nedenleri nelerdir?

Dar ayakkabılar : dar ayakkabılar baş parmak üzerinde baskı uygulayıp tırnağın sivri kesiminin etin içine batmasını sağlar. Etin içine doğru batan tırnak bakteriler tarafından enfeksiyona zemin hazırlar.

Yanlış tırnak kesimi : yanlış tırnak kesimi en çok neden olan sebeptir. Tırnağın kenarlarının yuvarlatılması gerekir. Kenar kısmı sivri bırakılan tırnak ete batmaya daha müsait olur.

Tırnakların çok kısa kesilmesi : tırnakların çok kısa kesilmesi, tırnak büyürken etin içine yönelmesine sebep olabilir. Bununla beraber kişinin dar ayakkabı giydiğinide düşünürsek tırnak batması muhtemel olur.

Çok yürümek : çok yürümek , ayağın daha fazla ayakkabının içinde kalması demektir. Birde ayakkabı ayağa uygun değilse tırnak batması muhtemel olabilir.

Tırnak batması tedavisi

Tırnak batması tedavisi için ilk önce tırnağın batık yerini kesmek gerekir. Tırnak etin içerisinde iken enfeksiyonun iyileşmesi pek mümkün olmamaktadır.

Tırnak etten ayrılmalıdır. Tırnak ile etin arasına pamuk koyarak tırnak batmış olduğu yerden çıkarılır. Tırnağın tam olarak enfeksiyon bölgesinden uzaklaşmasın sağlanmalıdır. Bu işlemden sonra antiseptik solüsyonlar ile bakteriler temizlenir ve antibiyotikli kremler sürülerek iyileşme hızlandırılır.

Başka bir yöntem cerrahi müdahaledir. Tırnak çekilmesi en son çare olarak düşünülmektedir. Tırnak duruma göre komple yada yarısı kesilip çekilir. Bu işlemden sonra yine antiseptik solüsyonlar ile enfeksiyon azaltılır ve antibiyotikli kremler ile iyileşme süreci hızlandırılır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740