Tırnak Mantarı ve Tedavisi

Tırnak mantarı (ONİKOMİKOZ) nedir?

Tıp dilinde Onikomikoz veya Tinea Unguium

Tırnak mantarı çoğunlukla ayaklarda olmak üzere el tırnaklarında da nadiren görülebilir tırnakta şekil bozukluğu , kalınlaşma ve renk değişimi görülebilir. Özellikle ileri yaşlı kişilerde daha sık görülür. Tırnak mantarı problemi ülkemizde yaygın olarak görülebilmektedir. En çok sorun yaşanan mantar enfeksiyonu dur. Tedavisi uzun süreli olup verilen ilaçları dikkatli ve düzenli kullanıp sabırlı olunmalıdır.

 

Tırnak mantarı neden oluşur?

Tırnak mantarına neden olan bakteri ve mikroorganizmalardır. Bu bakteriler tırnağa yerleşip enfeksiyon oluştururlar. Tırnak mantarının bir başka nedeni tırnağın darbe ve travma yaşamış olmasıdır. Sık ayakkabılar tırnak mantarının oluşumuna etkendir. Zayıf kan dolaşımı ve damar tıkanıklığı ayak ve tırnak mantarına sebep olabilir. Ayakkabı ve çoraplar sayesinde nemli, rutubetli ve havasız ortamlardan faydalanarak çoğalır. Ayağınıza dar gelen ayakkabıları tercih etmeyiniz. Bu durum ayak tırnak mantarına ve Nasıra da sebep olmaktadır. Ayaklardaki aşırı terleme mantar enfeksiyonunun üremesine sebep olur. Bağışıklık sisteminin zayıflaması mantar enfeksiyonunun artmasına sebep olur. Havasız ayakkabılar tırnak mantarının üremesinde etkendir.

Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarının tedavisi uzun süreli olabilir. Verilen ilaçlar sabırla en az 3-4 ay kullanılmalıdır. Mantarlı olan tırnağı sürekli kesip iyice küçültülmelidir. Sonra da törpü ile iyice inceltilmelidir. Kanama olmamasına dikkat ediniz. Çorapların pamuklu olmasına dikkat ediniz. Tırnak mantarının tedavisine ne kadar erken başlanırsa tedavisi kolaylaşır. Tırnak rengi bozulmaya başladığı anda bir uzmana gösterilmeli ve tedavisine başlanmalıdır. Tırnak mantarı yayılır ve tırnak şekli iyice bozulursa tedavisi de bir o kadar zor olur ve daha fazla ilaç kullanmak zorunda kalınabilir. Tırnak mantarı enfeksiyonu aşırı dereceye ulaştıysa tırnak düşüren kimyasal ürünler kullanılabilir veya cerrahi müdahale yapılabilir. Tırnak düştükten sonra veya çekildikten sonra tırnak mantarı tedavisine devam edilmelidir. Tırnak mantarının yeni bir tedavi şekli olan lazer tedavisi uygulanabilir. Lazer tedavisinin herhangi bir yan etkisi olmadığı için bütün hastalarda uygulanabilir.

 

 

Tırnak mantarına bitkisel çözüm

Tırnak mantarı için doğal yöntemlerde öncelik bitkilerin antiseptik ve mikrop öldürücü etkisi olmasıdır.

Sirke: sirke antiseptik ve mikrop öldürücüdür. Bir leğenin içine 1 su bardağı sirke ekleyerek ayak ve tırnak mantarı enfeksiyonunda bakterilerin çoğalmasını ve zamanla yok olmasını sağlar. Sirke tedavisini 3 günde 1 uygulayabilirsiniz.

Sarımsak : sarımsak antibakteriyel etkisi ile tırnak mantarı tedavisinde doğal yöntem olarak kullanılabilir. Mantarlı tırnak iyice torpülendikten sonra sarımsak sarılır. Akşam sarımsağı ayağınıza sarıp sabaha kadar bekletip çıkarabilirsiniz. Bu işlemi her gün yapabilirsiniz.

Lavanta yağı: lavanta yağı antimikrobiyal etki gösterir ve tırnak mantarının üremesini engeller. Törpülenen tırnağa günde 1 defa fırça yardımıyla sürülebilir.

Zeytin yağı , kekik yağı , ve çay ağacı yağı karışımından elde edilen esansı 2 günde 1 törpülenmis tırnağa fırça yardımıyla sürülebilir

Sarımsak , limon suyu ve karbonat karıştırılarak gece yatarken tırnağa sarılır sabah çıkarılıp yıkanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740