Tırnak sararması nedenleri

Tırnak Sararması Neden Olur?

Tırnak sararması çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelişirken çoğu zaman basit nedenler ile olsa da bazı durumlarda da farklı sağlık sorunlarının da belirtisidir.

Vitamin ve mineral eksikliği nedeniyle oluşabilen tırnak sararması ile görünüş itibariyle de estetik açıdan rahatsızlık vericidir.

Tırnak Sararmasında Etkili Olan Faktörler

Oje Kullanımı: Tırnak sararması konusunda en önemli etkenlerden biri de oje kullanımıdır.

Oje kullanımı tırnak yapısının bozulmasına neden olurken tırnak sararmasına da neden olan kimyasallar içerdiği için sakıncalıdır.

Mineral ve vitamin eksikliği: Tırnak sararmasında etkili olan vitamin ve mineral eksikliği sorunu için ise tüm vücudumuz gibi tırnakların sağlığı için gerekli olan çinko, biotin ve a vitamini gibi maddelerin eksikliği mutlaka tahlil edilmelidir.

Tırnak mantarı: Tırnak sararması da tırnakların hem yapısını bozan hem de sarartan bir hastalık olan tırnak mantarı nedeniyle de gelişebilmektedir.

Bozulan tırnak yapısı sertleşerek rengini sarartan bir estetik görünümle mantar hastalığına işaret etmektedir.

Sigara Kullanımı: Sigara kullanımı ile içerisindeki tütün ve nikotin gibi maddelerin etkisi tırnakları sarartan en yaygın nedenler ile karşımıza çıkmaktadır. Tütün ve tütün ürünlerinin kullanımı ile ortaya çıkan duman ile nüfuz eden maddeler ciltte ve tırnaklarda sararmaya neden olmaktadır.

Ayrıca tırnaklarda sararma, beyaz nokta veya çizgi şeklinde estetik açıdan değişimler meydana geliyorsa mutlaka bir doktora giderek gerekli tahlillerin yaptırılması gereklidir. Çünkü bazı durumlarda tırnaklardaki değişimler önemli hastalıkların habercisi olabilmektedir.

Tırnak Sararması Nasıl Önlenebilir?

Hem sağlık hem de estetik açıdan kaygı yaratan tırnak sararması için çeşitli önlemler alınabilmektedir.

Bunun için öncelikle sık sık oje kullanmamak, tütün kullanımından uzak durmak, temizlik yaparken kimyasallar ile temastan kaçınarak eldiven kullanmak, elleri muhakkak sabunlu suyla temizlemek ve çeşitli işlerde çalışırken de eldiven kullanarak elleri ve tırnakları korumak oldukça önemli tedbirlerdendir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Mart 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740