Tırnak Yiyen Çocuklar İçin Ne Yapılmalı?

Tırnak yiyen çocuklar

Çocukluk çağında başlayan tırnak yeme alışkanlığı çoğu zaman ergenlik dönemine kadar devam etmekte bazı kişilerde ise daha ileri yaşlara kadar sürmektedir. Çoğunlukla kız çocuklarında görülen bu alışkanlık 3 veya 4 yaşında başlar. Aileden herhangi birini tırnaklarını yerken gördüğünde,  öğrenme ve karşısındaki kişi ne yaparsa onu taklit etme çağındaki çocuk için alışkanlık başlar. Burada önemli olan 3 ve 4 yaş grubu çocukların karşısında hal ve hareketlerinize dikkat etmektir. Öğrenme çağındaki çocukların sizden olumlu yada olumsuz her şeyi taklit etmeye çalışır ve sizin yaptıklarınızı yapmaya başlar. Çoğu zaman psikolojik nedenlere bağlı olarak ta çocuklar tırnak yemeye başlayabilir. Özellikle aile içi psikolojik etkenler çocukları etkileyerek tırnak yeme alışkanlığı başlayabilir.

Tırnak yiyen çocuklar ve yetişkinler çoğunlukla tırnak yediğinin farkında bile değildirler. Çünkü bu durum psikolojik bir alışkanlıktır. Tırnak yeme alışkanlığı olanlar kişiler anlık yaşadıkları ruhsal durumlardan etkilenerek tırnak yemeye başlarlar. Anlık heyecan, stres, gergin bekleyiş, düşünceli olma ve bunlar gibi psikolojiyi etkileyen faktörlerden etkilenerek tırnak yemeye başlarlar.

Çocuklar neden tırnaklarını yer?

Çocukların tırnaklarını yemesinin en büyük 2 sebebi vardır. Bunlar aile içinden yada yakın çevresinden birisini sürekli tırnaklarını yerken görmek ve en büyük tırnak yeme sebebi olan psikojik sorunlar.

Aile için psikojik sorunlar çocukların tırnak yeme alışkanlığının başlamasına neden olur. Çocuk üzerinde psikolojik baskı veya çocukların yeterince ilgi görmemesi yada tam tersi çok fazla ilgi gösterilerek çocukların kısıtlanması çocuklarda strese neden olarak tırnak yeme alışkanlığı başlatır. Aile içi baskı ve şiddet uygulanması çocuklarda gerginlik ve strese neden olur. Ailede içindeki sorunlardan çocuklarında etkilenmesi ile tırnak yeme alışkanlığı başlayabilir. Çocukların üzerindeki aşırı baskı , sürekli eleştirme , rekabete sokma, sürekli üzerinde baskı oluşturmak , otoriter ebeveynler, diğer çocuklarla kıyaslama, aile içi şiddete tanıklık etmesi ve bunun gibi daha birçok çocukların ruhsal dengesini bozabilecek davranışlar çocuklarda tırnak yeme alışkanlığına neden olabilir.

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı, başkasından gördüğü ve öğrenme çağında olduğu aynısını yapmaya çalıştığı anda alışkanlık başlayabilir. Öğrenme çağındaki çocukların karşısında kesinlikle tırnak yenmemelidir.

Tırnak yiyen çocuklar için yapılması gerekenler

Öncelikle çocuğunuza tırnak yediğinden dolayı kesinlikle kızmayın. Ona uygun bir dille tırnak yemenin iyi bir alışkanlık olmadığını, sürekli hasta olacağını ve ileri yaşlarda daha da zorluk çekeceğini söyleyin. Çocuğunuza bunları söyledikten sonra sürekli tırnaklarını yediğini gözlemlemeyin. Çoğu zaman görmezden gelin. Tırnakları uzadığı anda ve tırnak makası ile tırnak kesildiği anda ödül vereceğinizi söyleyin.

Çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayın. Onu sürekli olarak takip etmeyin. Tedirgin etmeyin. Bütün çocuklar çok fazla ilgiden ve aşırı ilgisizlikten etkilenirler. Bu tür davranışlardan kaçının. Kesinlikle çocukların yanında sözlü münakaşaya girmeyin. Çocukların psikolojisini etkileyecek herhangi bir davranışta bulunmayın. Ona sürekli nasihat ve ceza vermeyin. Sürekli ödül vermeyin. Onları bir şeyi yapmaları için zorlamayın. Onları endişelendirecek davranışlardan kaçının.

Gün içinde ve gece yatarken eldiven giydirmeyi deneyin. Acı oje kullanabilirsiniz. Ancak bazı çocuklar acı ojeye rağmen yinede tırnak yemeye devam ederler. Siz yinede sürün. Sadece tırnak üzerine değilde tırnak eti ve parmak uçlarına dahi sürmeyi deneyin.

Ona kesinlikle şiddet içeren filmler izletmeyin. Bazı heyecanlı ve gergin bekleyiş konulu çizgi filmler çocuklara tırnak yeme alışkanlığı başlatabilir. Bu yüzden çizgi film izletirken filmin konusuna dikkat edin. Korku filmi vs. izletmeyin. Onları herhangi bir şeyden veya bir kişiden korkutmayın.

Çocuklarınızın hangi zamanlarda tırnak yediğini tespit edin. Örneğin çoğunlukla tv izlerken tırnaklarını yiyorsa önleminizi ona göre alırsınız. Tv izlerken sakız çiğnetin. Yada önlerine bir tabak meyve koyup onlar ile oynanmasını sağlayın.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740