Tırnaktaki Beyaz Lekelerin Nedenleri

Tırnaklardaki beyaz leke neden olur?

Tırnaklar bir bakımdan sağlığımızı ifade eder. Güçlü ve sağlıklı tırnaklara sahip olan bir kişi genellikle sağlıklıdır. Çevresel faktörlerin zararlarına en fazla maruz kalan eller ve tırnaklardır. Tırnak üst katmanı yani tırnak plağı tırnağı zararlı dış etkenlerden korumaktadır. Tırnak plağı farklı sebeplerden dolayı zarar gördüğünde tırnakta bazı hastalıklar meydana gelir.

Tırnaklar bir çok işlemde kullanılırken bu esnada yıpranabilir. Bir çok ince işlerde tırnaklarda kullanırız. Sert cisimler tırnak uçlarının hasar görmesine ve tırnakta beyaz noktaların çıkmasına neden olabilir.

Tırnaktaki beyaz lekelerin başlıca sebepleri

Vitamin ve mineral eksikliği

Tırnaklardaki beyaz lekelerin en büyük nedeni tırnaklar için gerekli olan vitaminlerin vücutta eksik olması. Vitamin eksikliğinde tırnaklar yeterince sağlıklı ve güçlü olamaz.

Tırnaklar için gerekli olan en önemli vitamin biotin dir. Biotin, H vitamini veya B7 vitamini olarak ta bilinir. Vücuttaki en önemli görevi saçları ve tırnakları beslemektir. Vücutta biotin eksikliği olduğunda saçlar ve tırnaklar yeterince sağlıklı olmaz. Tırnaklarda beyazlıklar ve kırılmalar oluşabilir. Ayrıca tırnaklar mat görünür ve dayanıksız olur. Bunu önlemek için biotin içeren besinleri tüketmeye ağırlık vermeniz gerekecektir. En fazla biotin içeren besinler; fındık, badem, karaciğer, ay çekirdeği ve yumurta.

 

Güçlü tırnaklar için gerekli olan diğer vitamin ise çinko dur. Minerallerin arasında vücutta yeterince bulunması gerekenler arasındadır. Çinkonun vücuttaki görevi bağışıklık sistemine destek olmaktır. Ayrıca çinko vücutta yeni doku oluşumuna katkı sağlamaktadır. Vücudun tırnakları yenilemesi için gereklidir. Vücutta çinko eksik olduğunda sürekli oluşum içerisinde olan tırnaklar sağlıksız olarak büyür. Bu nedenle tırnaklar daha kırılgan olur ve tırnakların üzerinde beyaz lekeler oluşur. Vücuttaki çinko eksikliğini gidermek için çinko içeren gıdaları yeterli miktarda tüketmeniz gerekir. En fazla çinko içeren gıdalar ; kırmızı et, kuruyemişler ve ıspanak.

E vitamini eksikliğinde tırnaklarda güçsüzlük ve beyaz lekeler oluşabilir. Sağlıklı cilt için gerekli olan E vitamini sağlıklı tırnak yapısı için de oldukça gereklidir. Tırnaklardaki beyazlık giderilmesi için E vitamini kapsülleri veya ampullerini tırnakların üzerine sürebilirsiniz.

Kötü beslenme

Kötü beslenme vücutta bir çok problemin oluşmasına neden olmaktadır. Bunlardan biri de tırnaklarda oluşan beyazlıklardır. Sağlıksız beslenme sonucunda vücutta çok fazla toksik madde birikir. Bu maddeler cilt problemleri ve çeşitli sağlık problemlerine neden olmaktadır. Dengeli ve düzenli beslenmek size sağlıklı bir yaşam sunacaktır. Sağlıklı besinler tüketmeniz halinde tırnaklardaki beyazlıklar zamanla yok olur.

Kimyasallar

Kimyasal maddelere maruz kalan tırnaklar yıpranır. Tırnağın en üstünde tırnak plağı bulunur. Tırnak plağı kimyasallardan hasar gördüğünde tırnaklarda çeşitli hastalıklar ve beyazlıklar oluşabilir. Kimyasallara karşı önlem almak hem tırnak sağlığı hemde el sağlığı için gereklidir. Özellikle bulaşık yıkarken veya temizlik yaparken eldiven kullanılması daha sağlıklı olacaktır.

Keratin eksikliği

Vücudumuzda bulunan ve proteinlerden oluşan keratin, saç ve tırnakların ana maddesidir. Vücut keratini kendisi üretir. Vücutta yeterli miktarda protein bulunmadığında keratin oluşturulamaz ve tırnaklarda zayıflık ve beyazlıklar oluşur. Protein içeren besinler yeterli miktarda tüketilmediğinde vücutta keratin eksikliği oluşur. Tırnaklardaki beyazlığın en önemli nedenlerindendir. Beyazlayan ve kırılgan tırnaklar için keratin yüklemesi yapılabilir. Tırnağın üzerine keratin solüsyonları sürülerek tırnak dıştan beslenir. Ancak içten beslenmeyen tırnakta yine beyazlık ve kırılmalar oluşur. Tırnaklara sürekli keratin desteği yapmak yerine vücutta keratin oluşumunu sağlayan proteinleri tüketebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740