Tiroid Bezi Hastalıkları

Hipertiroidi ve hipotroidi nedir?

Guatr nedir ?

 

 

Troid bezi vücudumuzun boyun kısmında bulunur. Vücutta enerji ve metabolizma konusunda çok önemli görevleri üstlenmiştir. Tiroid bezi hastalıkları vücudumuzda çok fazla olumsuzluklara yol açmaktadır. Tiroid bezi hastalıkları ; hipotiroidi , hipertiroidi ve guatr hastalığıdır.

 

Hipetiroidi : hipertiroidi hastalığı tiroid bezlerinin gereğinden fazla hormon salgılaması anlamına gelir. Tiroid bezinin büyümesi hastalığıdır. Hipertiroidi hastalığında kilo alamama , yorgunluk ve halsizlik , uyku problemleri , çarpıntı , sinirlilik , adet düzensizliği , kısırlık ve gözlerde yorgunluk belirtileri meydana gelir.

Hipertiroidi tanısının konması için kandaki TSH değerine bakılır. Bu değer olması gerekenden düşükse hipertiroidi hastalığı teşhisi konulmuş olur.

Hipertiroidi hastalığında ilaç tedavisi uygulanabilir. İlaç tedavisine yanıt alınamazsa ameliyat yapılır.

Hipotiroidi: Hipotiroidi önemli bir hastalıktır. Tedavisine başlanmadığı sürece vücutta önemli olumsuzluklara neden olabilmektedir. Hipotiroidi hastalığı tiroid bezinin vücut için gereğinden çok daha az hormon salgılamasıdır. Bu durum çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir.

Hipotiroidi hastalığının neden olduğu durumlar :

Hızlı kilo alma : tiroid bezinin az hormon salgılaması , metabolizmada yavaşlama meydana getirdiğinden kilo alma görülür. Fazla kilo alma hipotiroidi hastalığının en önemli belirtisidir.

Depresyon: tiroid bezinin gereğinden çok daha az hormon salgılaması sıkıntı , stres ve depresyona neden olabilir.

Bağırsak problemleri : Bağırsak problemleri arasında kabızlık yaygın olarak görülür. Uzun süren ve ciddi boyutlarda kabızlık görülebilir.

Eklem ağrıları : Eklem ağrıları ve uyuşukluk oluşabilir. Bacaklarda ve kollarda güç kaybı , eklem ağrıları ve karıncalanma oluşur.

Adet düzensizliği: Adet döneminin daha ağırlı ve uzun sürmesi durumu oluşur.

Saç dökülmesi: Saçların aşırı derecede dökülmesi tiroid hastalığının nedenlerindendir. Metabolizmanın yavaşlaması sonucu saçlar çok rahat kırılır ve dökülür.

Kolestrol ve tansiyon : Tiroid bezinin yavaşlaması vücuttaki yağ birikimini dengesiz hale getirerek kolestrolün yükselmesine sebep olur. Yüksek tansiyon hastalığına yakalanma riski artar.

Guatr nedir:

Guatr hastalığı tiroid bezinin büyümesi ve genişlemesidir. Tiroid bezinin büyümesi az yada çok çalışması durumu oluşturmayabilir. Normalden fazla büyüklüğe sahip olan tiroid bezi yutkunma zorluğu gibi durumlara yol açabilir. Tiroid bezindeki bu büyüme dışarıdan bakıldığında fark edilebilir boyutlara gelebilir.

Guatr hastalığı iyot eksikliğinden kaynaklanabilir. Vücudun yeterince  iyot alamaması, guatr için gerekli olan iyotun karşılanmaması guatr hastalığına neden olabilir. Bu yüzden sofra tuzların iyot eklenmiş ve bu hastalığın azaltılmasında önlem alınmıştır.

Zehirli guatr : Tiroid bezinin fazla hormon salgılaması durumudur. Toksik guatr ve zehirli guatr olarak adlandırılabilir. Zehirli guatr nodüllü veya nodülsüzde olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740