Toksoplazma nedir? Gebelikte toksoplazma

Toksoplazma nedir?

Toksoplazmozis, toxoplasma gondii isimli parazitin insan vücudunda enfeksiyon oluşturmasıdır. Bu parazit çoğunlukla evcil kedilerden insanlara bulaşır. Kedilerin bağırsaklarında yaşayan bu parazit erkek ve dişinin yan yana gelmesi ile çoğalır. Kedilerin dışkısından insanlara kolayca bulaşabilir.

Toksoplazma dünyadaki en yaygın parazitlerden ve buna gelişen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla 30-40 arası kişilerde görülür. Bu parazit vücutta iken çoğu zaman her hangi bir belirti ve rahatsızlık vermez. Kişinin vücut bağışıklık sistemi bu parazitlere karşı savunma oluşturabilir. Ancak bu parazite karşı risk altında olan anne karnındaki bebektir. Anne karnındaki bebeğin sakat doğmasına veya eksik doğmasına neden olabilir. Bu nedenle hamile kalmayı planlayan her kadının hamile kalmadan önce gerekli tahlilleri yaptırması önemlidir.

Toksoplazma tanısı

Toksoplazma hastalığında dolaylı olarak tam teşhis konulamayabilir. Kişinin geçmişte bu hastalığı geçirip geçirmemiş olmasına bakılır. Daha önceden toksoplazma geçirmiş olan kişilerde çok fazla önlem alınmaz. Ancak geçirmemiş olan kişilerde tahliller dikkatle yapılmalıdır.

Toksoplazma hastalığında yapılan testler pozitif çıksada bazen yanlış sonuçlar alınabilmektedir. Bu yanlışlıktan dolayı anne karnındaki bir çok bebek riskten dolayı alınmıştır. Hamileliğin 3. ayında kontrole gelen bir kadında testin pozitif çıkmasından dolayı doktor çok zor durumda kalabilir. Doğacak çocuğun sakat kalabilme ihtimali vardır. Doktorlar açısından bu durumu anlamak biraz güç olacak ve zaman alacaktır. Hamilelik ilerlediğinde çocuğun alınması daha da güçleşecek, hem anne hemde doktor çok zor durumda kalacaktır.

Toksoplazma hastalığından korunmak için yapılması gerekenler!

Kedi dışkısı ile kirlenmiş olan gıdalara karşı dikkatli olunmalıdır.

Kedi dışkısına çıplak elle dokunmaktan kaçınılmalıdır.

Hamilelik düşünen evli çiftler evde kedi ve kuş beslememelidir.

Çiğ olarak tüketilen yeşil yapraklı sebzeler en güzel bir şekilde temizlenmelidir.

Çiğ etten uzak durulmalıdır. Özellikle çiğ köfte ve salam gibi et ürünleri tüketilmemelidir. Çiğ köftenin içerisine katılan acı biberin köftede ki bakteri ve parazitleri etkisiz hale getirmeyeceğini bilmeniz gerekir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740