Topuk Dikeni Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

TOPUK DİKENİ

 

Ayak tabanındaki bağ dokusunun hasar görmesi sonucu plantar fassitis denilen topuk dikeni meydana gelir. Topuk dikeni , uzun süre ayakta durma , düz taban ayaklar , fazla kilolar ve ayakların fazla yorulmasından kaynaklanan incinme sonucu ağrı oluşumudur. Bu ağrı ayağın üzerine basıldığında gerçekleşir. Özellikle sabah saatlerinde daha çok ağrı olur. Gün içinde ağrı fazla hissedilmez.

Topuk dikeni oluşan kişilerde sabah yataktan kalkıp yere ilk basmada şiddetli ağrı oluşturur. Birkaç adımdan sonra rahatlama olabilir. Ayakların fazla zorlanması durumunda ağrı artabilir. Özellikle ayak tabanı ve topuk bölgesinde ağrısı yoğunlaşır.

Topuk dikeni fazla kilolu bayanlarda daha çok görülür. Fazla kiloların ayaklara baskı yapması sonucu bağ dokusunun daha çabuk zedelenmesine neden olur. Aşırı yürüyüş ve ayakkabıların ayağa uyumsuz olması topuk dikenine neden olabilir. Düz taban ayakları olan kişilerde topuk dikenine daha sık rastlanır.

Topuk dikeni tedavisi için ortopedik ayakkabı kullanılması şarttır. Ayakta fazla kalınmaması ve sürekli istirahat edilmesi gerekir. Ağrısını gidermek için ağrı kesici ilaçlar ve kremler kullanılabilir. Topuk dikeni egzersizleri uygulayarak rahatlama sağlanır. 

Bütün yöntemleri uyguladıktan sonra rahatlama sağlanmadıysa ortopedi uzmanına danışılarak ameliyat yapılabilir.

topuk

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 27 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740