Tortikolis (Boyun Eğriliği) Nedir?

Tortikolis (Boyun Eğriliği) Nedir?

Boyun eğriliği, yani tıptaki adıyla tortikolis, özellikle yeni doğan bebeklerde görülen bir rahatsızlıktır. Kas bozukluğundan kaynaklı bu rahatsızlığın uzmanlarca bebeklerde görülme nedenleri ise bebeğin anne karnındaki hatalı duruş pozisyonundan ya da anne karnında darbe almasından kaynaklı olabileceği gibi doğumun zorluğuna bağlı olarak da oluşmuş olabilir. Normal doğumda görülme sıklığı sezaryenle gerçekleştirilen doğuma göre daha fazla olmaktadır. Ayrıca kas içindeki kanamalara bağlı olarak da oluşabilir.

Tortikolis Nasıl anlaşılır?

Genellikle doğumdan sonra bir ay içinde anlaşılabilir. Sırt üstü yatırılan bebeğin başının bir yana doğru eğrilmesi, bebeğin başını sürekli aynı yöne çeviriyor olması ve diğer yöne çevirmekte güçlük çekmesi, baş ebeveynler tarafından diğer yöne çevrilse de bebeğin kısa sürede tekrar eski pozisyonunu alması ve boynun bir tarafında görülen, elle dokunulduğunda belirgin olarak hissedilen şişkinlik  en önemli belirtilerindendir.

Tortikolis nasıl tedavi edilir?

Bebeklerde boyun eğriliğinde erken teşhis çok önemlidir. Rahatsızlığın erken anlaşılması halinde doktorun vereceği egzersizlerle birlikte tedavi mümkündür. Bebeğin boynuna uygulanan masaj hareketleriyle kısa kalan kasın esnemesi sağlanır. Ancak bu egzersizlerin muhakkak bir uzman tavsiyesiyle yapılması gerekmektedir. Doğumdan sonra hemen fark edilmesi halinde bebeğin altıncı ayına kadar bu egzersizler neticesinde cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan bebekte iyileşme sağlanabiliyor. Yaklaşık bir yıl ve daha fazla süre içinde fark edilemeyen boyun eğriliği egzersiz ve fizik  tedaviyle tedavi edilemezse boyundaki kısa kasın kesilmesi suretiyle cerrahi müdahale söz konusu olabiliyor. Özellikle altı yaşına kadar yapılan cerrahi müdahalelerde başarı oranı daha yüksek.

Tedavi edilmezse ne olur?

            Tortikolis tedavi edilmezse ileride kalıcı sorunlara yol açabilir. Yüz hatlarında ve mimiklerinde asimetri gerçekleşebilir. Yedi yaşın üzerindeki çocuklarda ameliyatla yapılan gevşetme bu asimetriyi ortadan kaldırmıyor. Ayrıca yaş ilerledikçe tedavi ve başarı şansı güçleşiyor. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi bebeğin ileriki yaşamı ve iyileşmesi açısından oldukça önemli!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Haziran 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Tortikolis (Boyun Eğriliği) Nedir? (1 Yorum)

  1. Bebeklerde yaşanan boyun eğriliği çoğunlukla normal doğum yapanlarda meydana geliyor. Normal doğum esnasında bebek ana rahminden çıkarken boyun kaslarının esnekliğini kaybetmesi ve sertleşmesi esnasında oluşuyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740