Tourette Sendromu Nedir?

Tourette Sendromu 

Kişide bedensel, istemsiz rahatsızlıklar oluşturduğu hastalık çeşididir. 1825 yılında ise bu hastalık ilk kez tanımlanmış olup,  Hastalık genellikle çocuk yaşlarda başlayan kalıtsal bir hastalıktır. Çocuklarda bu hastalık zamanla beyninde gelişimsel sorun oluşturan ve hastada kimyasal dengesizlik gibi sorunlar ortaya çıkarmaktadır.

Belirtileri Nelerdir?

Hastada istemsiz şekilde bedensel hareketler oluşturmaktadır. Göz kırpmalar, omuz oynatma, kaş-göz oynatmalar, göz kırpma, garip sesler veya hayvan sesleri çıkarma, kafa sallama, dişleri gıcırdatma ve hareket bozukluğu gibi sorunlar oluşmaktadır. Bu rahatsızlıklar ise zamanla daha çok artmaktadır. Bu hastalık belirtileri çocuklarda ortalama 5-6 yaşlarında başlamakta olup ergenlik dönemine kadar artışlar göstermektedir.

Ergenlik dönemine kadar oluşan bu rahatsızlık belirtileri, ergenlik dönemi sonrasında ise kronik hastalık çeşidini oluşturur. 18 yaşından sonraki zaman dönemlerinde sinirli, huzursuz, çabuk sıkılan, alıngan yapıya sahip olma, hızlı hareket etme gibi yapıya sahip olur ve bu rahatsızlıkları azaltmak için devamlı tedavi olması gereklidir. Bu hastalık genel olarak genetik, kronik veya doğum sırasında oluşabilecek sorunlarla birlikte de gelebilmektedir. Genetik olarak da devam eder. Hastanın rahatsızlıklarını azaltmak mümkün olup ama kesin bir tedavisi bulunmamaktadır.

Tedavisi Var Mı?

Hastalıkta, ilaç tedavisi veya ameliyat tedavisiyle rahatsızlıklarını azaltmak mümkündür.

– İlaç Tedavisi: Bu tedavi yönteminde tourete sendromu hastanın kan basıncını sürekli yükselttiğinden tansiyon düşürücü ilaçlar verilerek başlanır ve kas gevşetici, sakinleştirici ilaçlar ile devam edilmesi gereklidir. Bu ilaçlar başlangıçta düşük doz ile başlanırken ilerleyen zamanlarda hastalığın şiddetine göre dozu ayarlanması gereklidir.

– Ameliyat Tedavisi: Yetişkin kişiler için en son çare olarak yapılır. Hastanın şiddeti arttıkça ve ilaçlar fayda göstermediği zaman ameliyat yapılması gereklidir. Hastaya beyin ameliyatı yapılarak beyinde düzenlemeler yapılarak hastanın şiddetini azaltılması sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740