Travazol krem nedir? Ne için kullanılır?

travazol-krem-nedir-ne-icin-kullanilir

TRAVAZOL KREM NEDİR?

Travazol krem, yüzeysel mantar enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılan kortizon karışımlı mantar kremidir. İçeriğinde %1 oranda izokonazol nitrat, %0.1 oranında diflukorton valerat bulunmaktadır.

Ellerde, ayaklarda, kasıklarda  ve genital bölgede oluşan mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır. Travazol krem içeriğindeki izokonazol nitrat egzama ile birlikte seyreden mantar enfeksiyonlarında etkili olur. Travazol krem içerisindeki diflukorton valerat isimli kortizon maddesi ise çeşitli deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Özellikle mantar ve egzamaya karşı güçlü bir kortikosteroiddir.

TRAVAZOL KREM KULLANIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER!

Travazol krem kullanılmadan önce içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmek için çok küçük bir bölgeye az miktarda sürüp bir süre beklemelisiniz. Eğer alerjiniz varsa sürülen bölgede karıncalanma, şişkinlik, kızarıklık ve kaşıntı başlayacaktır. Bu durumda travazol kremi kullanmayınız. Eğer herhangi bir alerjik reaksiyon görünmüyorsa travazol kremi kullanabilirsiniz.

Travazol kremin sürüleceği bölgede herhangi bir ciddi sağlık problemi varsa sürülmemelidir. Tüberküloz, frengi, virüslerin neden diğer hastalıklar (su çiçeği, zona vb), gül hastalığı ve sürüleceği bölgede tahriş varsa kullanılmamalıdır.

Travazol krem yüz bölgesine uygulanabilir ancak göze temas ettirilmemeli ve göz çevresine yakın bölgelere sürülmemelidir.

Travazol krem kortizon içerdiğinden dolayı uzun süre kullanılması uygun değildir. Uzun süre kullanıldığında ciltte tahribata neden olabilmektedir. Travazol krem doktor tavsiyesi ile 3 veya 5 gün kullanılmalıdır.

Travazol krem hassas bölgeler için (kasık, yüz, koltuk altı) kullanıldığında yan etki riski artabileceğinden uzun süre kullanılmamalı ve az sürülmelidir.

TRAVAZOL KREM NE İÇİN KULLANILIR?

Travazol krem mantar tedavisinde yaygın olarak kullanılır. Ayak mantarı, el mantarı, genital bölge mantarı ve vücudun diğer bölgelerinde belirti gösteren mantar enfeksiyonu için kullanılır.

Travazol krem ayak parmak arası için kullanılacak ise gazlı bezle kullanılmalıdır. Gazlı beze bir miktar sürüp ayak parmak aralarına yerleştirmelisiniz.

Travazol krem bebeklerde oluşan pişik enfeksiyonunda kullanılabilir. Çoğu zaman mantar bakterilerinin neden olduğu pişiğin iyileşmesini sağlar. Ancak bebeklerin cildi hassas olduğundan 2 günden fazla kullanılmamalıdır.

TRAVAZOL KREM YAN ETKİLERİ

Travazol krem uzun süre kullanıldığında ciltte incelmeye neden olabilmektedir.

Cilt yüzeyindeki kılcal damarların genişlemesine neden olabilir.

Uzun süre kullanıldığında cilt üzerinde sivilce görünümlü enfeksiyonlar oluşabilmektedir.

TRAVAZOL KREM NASIL KULLANILIR?

Travazol krem günde 2 defa problemli bölgeye onca tabaka halinde uygulanır.

Mantar enfeksiyonunun durumuna göre en fazla 2 hafta kullanılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740