Tümör Nedir? Tümör Belirtileri Nelerdir?

Tümör (ur) nedir?

Tümör, çoğunlukla beyinde oluşan ve amaçsızca çoğalan hücrelerdir. Hücrelerin aşırı çoğalması ile ortaya çıkan yumru şeklidir. Tümörler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır.

İyi huylu tümörler : iyi huylu tümörlerde kanserli hücre yoktur. Ameliyat ile alınabilir. Tekrarlama ihtimali düşüktür. Diğer organlara sıçramaz. Beyin dokularına baskı yapabilir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Vücudun çeşitli bölgelerinde oluşabilir. Ancak beyinde oluşan tümörler kişinin sağlığını etkiler. İyi huylu tümörler zamanla kötü huylu tümör dönüşme ihtimali vardır. Ameliyat ile alınmadığı takdirde aşırı büyür ve sağlık sorunlarına ve kötü huylu tümör neden olabilir.

Kötü huylu tümörler: kötü huylu tümörlerde kanserli hücreler vardır. İyi huylu tümöre göre daha hızlı büyürler. Düşük olasılıkta olsa tümörlerde bulunan kanser hücreleri vücudun diğer organlarına yayılabilir.

Beyin tümörleri kimlerde görülür?

Beyin tümörleri çoğunlukla erkeklerde görülmektedir. Kadınlarda ise merkezi sinir sistemi tümörü daha fazla görülür. Beyaz tenli insanlarda beyin tümörü riski daha fazladır. Lösemi hastalarında ileri yaşlarda beyin tümörü görülme riski yüksektir. Genetik yapı beyin tümörü oluşmasına etkilidir. Birinci derece akrabalarda görülen beyin tümörü diğer aile bireylerinde görülme ihtimali yüksektir.

Aşırı kimyasal ve radyasyona maruz kalmak beyin tümörü oluşumunu tetikler. Günümüzde kullanılan cep telefonları, internet sinyalleri, uydu sinyalleri ve hatta ışık kaynağı olarak kullandığımız beyaz ampuller  bile radyasyon yaymaktadır. Aşırı kimyasal maddelere maruz kalmak beyin tümörü riskini artırır. Deterjan, kimyasal ilaçlar ve kimyasal diğer maddelere maruz kalmak veya ciğerlerimize kirli hava çekmek beyin tümörü riskini artırmaktadır.

Beyin tümörü belirtileri nelerdir ?

Beyin tümörlerinin büyüklüğüne göre belirtileri değişkenlik gösterebilir. Küçük olan beyin tümörleri dokulara baskı yapmaz ise sadece ağrı hissi oluşturur. Tümör büyüdükçe diğer olumsuzlukları belirti göstermeye başlar.

Gün içerisinde bulantı ve kusma

Baş ağrısı özellikle sabahları artar

Kulakların ağır işitmesi

Gözlerin bulanık görmesi

Unutkanlık

Kas spazmları

Kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma

Ruhsal bozukluklar

Beyin tümörü nasıl tespit edilir?

Beyin tümörleri, bilgisayarlı tomografi, nörolojik muayene, manyetik görüntüleme cihazları (MR) ile tespit edilir. Tespit edilen tümörlerde parça alınarak biyopsi yardımı ile teşhis konulur.

 

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740