Tütün ve İnsan Sağlığına Etkileri

Tütün Nedir?

 

Latince adı Nicotiana Tobacum dur. Tütün bitkisi , kırmızı çiçekler açan , geniş yapraklı , ortalama 1 metre boylarında bir bitkidir.

Tütünün asıl yetiştiği yer Amerika dır. 15. Yüzyılda Avrupa ya oradan da Anadolu ya kadar getirilmiş ve sonra tüm dünyaya yayılmıştır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde yetiştirilmektedir.

 

Tütünün olgunlaşan yaprakları gece toplanır. İpe dizilir olarak 1 gün bekletilir. Daha sonra güneşe bırakılarak kurutulur. Kurutulduktan sonra su ile ıslatılır. Islatılan yapraklar ticarete sunulur.

Tütünden elde edilen sigara , puro ve nargilenin keyif verici dumanı içilir. Her ne kadar keyif verici olsa da alışkanlık yapar ve insan sağlığını olumsuz yönde etkiler. Tütün yaprağı farklı işlemlerden geçirilerek sigara haline getirilir.

Tütün, suda kaynatılarak elde edilen sıvı ile böcek öldürücü ilaçlar yapılmaktadır. Yüksek derecede zehirli olduğu için dikkat edilmesi gerekir.

Tütünün Vücudumuza Etkileri

Tütün tedavi edici olarak ilaç sanayinde kullanılmamaktadır. Fakat sigara tüketimi sebebiyle çok yaygındır. İçerdiği nikotin uyarıcı bir madde olduğundan beyinde değişik etkileri vardır. Mide ve barsak hareketlerini arttırır. İshale neden olabilir. Tütün beyindeki merkezleri etkileyerek idrarda azalma ve mide bulantısına sebep olabilir. Damarlar daralır , kanda pıhtılaşma artar , tansiyon dengelerini bozar. Sigara tüketimi öksürük ve nefes darlığına sebep olur. İştahı azaltır , tükürüğü arttırır.

Tütünü suda kaynatarak elde ettiğimiz sıvıyı vücuttaki parazitleri uzaklaştırmak için kullanabiliriz. Vücuttaki kesiklere tütün uygulayabiliriz , pıhtılaşmayı arttırdığı için kanamayı durdurucu etkisi vardır.

Sigara alışkanlığı çok yaygın kötü alışkanlıklardan biridir. Sigara vücut için çok zararlıdır fakat bu zararlı etkileri yavaş yavaş gösterdiği için tiryakiler tarafından çok fazla önemsenmez. Ülkemizde sigara tüketimi oldukça fazladır. Günlük içilen sigara miktarı vücuda verdiği zararları doğrudan etkiler. Sigaranın yanmasıyla vücuda çekilen duman içerisinde binlerce kimyasal madde oluşur. Tahriş edici , kanserojen ve zehirli kimyasallar içermektedir. Sigaradan ilk çekilen duman son çeken dumana göre daha az zararlıdır. Sigara filtresi sigaradan vücuda alınan yabancı maddeleri belli bir ölçüde azaltır.

 

Sigara dumanı akciğerlerden kana emildiğinden akciğerlere büyük hasar bırakır. Bu hasarlar yaşlandıkça ve bağışıklık sisteminin düşmesi ile rahatsızlıklar ortaya çıkarır. Sigara başta akciğer hastalıkları , kanser ve damar hastalıklarına sebep olur. Sigara dumanının temas ettiği vücut organlarında kanser riski artmaktadır. Erkeklerde sık görülen kanser türü olan akciğer kanseri sigaradan büyük ölçüde etkilendiği tespit edilmiştir. Sigara vücuttaki bağışıklık sistemini çökerten etkenlerden olduğundan hastalıklara da zemin hazırlar. Bronşitin başlıca sebebi sigaradır.

Damar sertliğinin başlıca sebebi sigaradır. Damar sertliği vücutta farklı şikayetlere sebep olur. Beyindeki damarların sertleşmesi ileri yaşlarda unutkanlık ve bunama gibi rahatsızlıklara sebep olmaktadır. Kalbe yakın olan damarların sertliğinde kalp spazmı ve ağrılarına sebep olmaktadır. Bacaklardaki damarların sertleşmesi ile yorgunluk halsizlik ve yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara yol açar. Gebelikte sigara tüketimi hem bebek hemde anne için oldukça zararlıdır. Anne karnındaki bebek gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740