Tuvalet eğitiminde çocuklara nasıl davranılmalı?

cocuklarda-tuvalet-egitimi

TUVALET EĞİTİMİ

Çocuklarda tuvalet eğitimine başlarken ve tuvalet eğitimi esnasında, onlara karşı daha sabırlı ve dikkatli olunmalıdır. Tuvalet eğitimi çocukların bir dönüm noktası olacaktır. Bu eğitim döneminin sonunda hem çocuklar hem de anne ve babalar rahatlığa ulaşır. Çocuklar bez ve büyük tuvaletinden dolayı pişik olmaz. Anneler çocuğun altını değiştirme dönemi sona erer.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara verilen sadece tuvalet eğitimi değil, onlara fiziksel ve zihinsel yönlerini geliştirebilme eğitimidir. Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara yardımcı olmak ve onlara kendilerinin yapabilecekleri daha çok şey olduğunu hissettirebilirsiniz.

TUVALET EĞİTİMİNDE NASIL YARDIMCI OLMALIYIM?

Tuvalet eğitimi verilen çocuklara uygun tuvalet alınması gerekir. Bu tuvaletler lazımlık şeklinde veya klozete konulan çocuklar için uygun oturaklar olabilir. Klozet kullanılacak ise çocuğun ayakları yere temas edecek şekilde tabure veya benzeri malzemeler konulmalıdır.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara zaman ayırılması gerekir. Çocukla daha fazla vakit geçirmeli ve onu tuvalet ihtiyacını kendisinin karşılayabileceği konusunda cesaretlenmesini sağlamalısınız.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara çok fazla baskı yapmak yanlıştır. Her 5 veya 10 dakika “tuvaletin var mı?” veya “tuvaletin geldi mi?” diye sormak çocuğun psikolojisini etkileyebilir.

Tuvalet eğitimi verilen çocuklara kesinlikle kaba kuvvet uygulanmamalıdır. Zorla çocuğu tuvalete oturtmak yanlış bir davranıştır. Bu durum çocuğu korkutabilir ve tuvalet alışkanlığı kazanmasını geciktirebilir.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuğun kolay çıkarabileceği tuvalet eğitimi için külot alınmalıdır. İlk başlarda çocuklar külot çıkarmadan tuvalete oturabilir sonralarda ise alışması için sizin desteğiniz gereklidir.

Tuvalet eğitimi esnasında çocuklara tuvalet ihtiyacını söyledikleri veya kendileri karşıladıkları için ufak hediyeler verilebilir. Ona ne kadar güzel bir davranışta bulunduğunu söylenmeli ve teşekkür edilmelidir.

Çocuklar tuvalet eğitimi esnasında bir çok yeri pisletebilir. Onlara daha sakin yaklaşmalı ve tuvalet dışındaki yerleri pislettikleri için onlara kızmak yerine daha uygun bir davranış gösterilmelidir.

Tuvalet eğitimi verilen çocuğa gece yatmadan 1 saat önce su vb sıvı içecekler verilmemelidir. Yatmadan önce mutlaka tuvalete oturması sağlanmalıdır.

Tuvalet eğitimi verilen çocuklarda yapılan en büyük yanlış ise işi yarı yolda bırakmaktır. Çocuk mutlaka tuvalete alışacaktır. Evler pislendi veya çocuk tuvalete alışmıyor diye tekrar altının bağlanması yanlıştır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi zeka seviyesi ile bir tutulmamalıdır. Zeki çocuklar daha çabuk tuvalet eğitimi öğrenemeyebilir. Zeka ile tuvalet eğitimini kıyaslamak yanlış olur. Her çocuk aynı zamanda tuvalet eğitimini öğrenemeyebilir. Bazı çocuklar 1 aydan daha kısa sürede öğrense de bazı çocukların ise tam olarak tuvalet alışkanlığını kazanabilmesi bir kaç ay sürebilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740