Tüy sarartma yöntemleri

Tüy sarartma

İstemeyen tüyler çeşitli yöntemler kullanılarak alınır. Kıl köklerinde renk veren pigmentler, teninizin rengine göre tüylere siyah yada sarı rengi verir.

Özellikle bayanlarda yüzde çıkan tüyler görünüm açısından kişiyi rahatsız edebilir. Bayanlar tarafından en çok tercih edilen epilasyon yöntemi, ağda yapmaktır. Ancak çok küçük tüyler ağda ile alınamayabilir. Çok hızlı büyümeyen hatta aynı boyutta kalan tüyler cımbız ile alındığında tekrardan ve güçlenerek çıkabilir. Bu küçük tüylerin belirgin olmaması için tüy sarartma işlemi yapılmaktadır.

Tüy sarartma işlemi en çok kollara yapılmaktadır. Kollardaki siyah tüyler belirgin olur görünüm açısından rahatsızlık verebilir. Kollardaki hızlı uzamayan tüyler 1 kez sarartıldıgında, siyah renge dönmesi oldukça zaman alır.

Tüy sarartma işlemi nasıl yapılır?

Tüy sarartma işlemi esnasında en çok kullanılan yöntem limon yağı veya limonun kendisidir. Limon içerisindeki askorbik asit tüylerin sarı renge dönmesini sağlar ve belirginlik ortadan kalkar.

Limon ile tüy sarartma nasıl yapılır?

  • Limonu ortadan ikiye bölerek sarartmak

istediğiniz tüylerin üzerine dairesel hareketler ile 5 dakika boyunca sürün.  Yada limon yağını pamukla sararmak istediğiniz bölgeye sürün. Bu işlemi 2 günde 1 uygulayabilirsiniz. Limon içerisindeki C vitamini sayesinde aynı zamanda cildi besler.

Limon ile tüy sarartma işlemi vücudun her bölgesine uygulanabilir. Ancak bu işlem geçici olduğundan sürekli uygulamanız gerekir.

limonlu su

 

  • Papatya ile tüy sarartma işlemi

Papatya yağı ile veya papatya suyu ile tüy sarartma işlemi yapılmaktadır. Papatya suyu hazırlamak için kurutulmuş papatyaları 2-3 dakika kaynatın. Kaynadıktan sonra su kendi kendine soğuyuncaya kadar bekleyin. İçerisinden papatyaları süzün ve istemeyen tüylerin üzerine sürün. Daha sonra güneşe çıkın veya saç kurutma makinesi ile kurutun. Her işlemde tüyler daha da sararır.

papatya yağı

  • Oksijenli su ile tüy sarartma işlemi

Çok fazla tercih edilmeyen yöntemler arasında gelir. Oldukça zahmetli bir iş olan oksijenli su ile tüy sarartmak etkili bir yöntemdir.

Oksijenli su ile tüy sarartmak için oksijenli suyu sarartmak istediğiniz tüylerin üzerine dökün ve saç kurutma makinesi ile kurutun. Her uygulama sonrasında tüylerin rengi 1 ton daha açılacaktır.

oksijenli-su

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740