Tylol hot nedir? Ne için kullanılır?

tylolhot-grip-ve-soguk-alginligi-ilaci

Tylolhot, grip ve soğuk algınlığında kullanılan ve suda eriyen toz halinde bir ilaçtır. Grip ve soğuk algınlığından kaynaklanan semptomları azaltmak için kullanılır. Üst solunum yolu hastalıkları, baş ve vücut ağrıları, ateş, hapşırma, burun tıkanıklığı ve burun akıntısı gibi soğuk algınlığı ve grip belirtilerinin azalması ve giderilmesi için kullanılır. Ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği vardır.

Tylolhot içeriği nedir?

Tylolhot tek kullanımlık poşet içerisinde 500 miligram parasetamol, 60 miligram psödoefedrin ve 4 mg klorfeniramin meleat içermektedir. İlave olarak limon aroması, şeker ve koruyucu maddeler içerir.

Tylolhot kullanılmaması gereken durumlar!

Tylolhot içeriğindeki maddelerden herhangi birine alerjiniz varsa kullanmayınız

12 yaşından küçük çocuklarda tylolhot kullanımı önerilmez

Karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, yüksek tansiyon, hızlı kalp atışı ve  koroner arter hastalığı varsa tylolhot kullanmayınız.

Tylolhot içeriğindeki maddeler bazı maddelerle etkileşime geçtiğinden antidepresanların bazıları, beta blokerler, atropin, astım tedavisinde kullanılan ilaçlar, iştah kesici ilaçlar, rahim kasılmasında kullanılan oksitosin içeren ilaç ve migren tedavisinde kullanılan ergotamin ve metiserjit içeren ilaçları kullanıyorsanız tylolhot kullanmayınız.

Prostat, idrar yolu tıkanıklığı ve bağırsak tıkanıklığı varsa tylolhot kullanmayınız.

Göz tansiyonu, epilepsi, astım ve mide probleminiz varsa (peptik ülser) tylolhot kullanmayınız.

Tylolhot kullanırken dikkat edilmesi gerekenler!

Tylolhot bazı kronik rahatsızlıklarda dikkatli kullanılmalıdır. Örneğin; tylolhot içeriğinde şeker bulunduğundan diyabet hastaları dikkatli kullanmalıdır.

Ayrıca kalp ritim bozukluğu, karaciğer ve böbrek bozuklukları, akciğer hastaları, kemik iliği bozukluğu, hipertiroid, damar sertliği ve tansiyon hastaları  doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.

Tylolhot kullanımına başlandığından 3 gün sonra semptomlarda herhangi bir iyileşme görülmezse kullanmayı bırakın ve doktorunuza danışın.

Tylolhot kullanımı esnasında alkol kullanıldığında karaciğer harabiyetine neden olabilir. Bu yüzden Tylolhot kullanırken alkol alınmaması önerilir.

Hamilelik ve emzirme döneminde tylolhot kullanımı önerilmemektedir.

Tylolhot, uyuşukluk ve uyku hali yapabildiğinden riskli işlerde çalışanlar, şoförler ve makina çalışanları ve dikkat gerektiren işlerde çalışanlar dikkatli kullanmalıdır.

Tylolhot nasıl kullanılır?

Tylolhot günde 3 defa bir poşet ılık su içerisine katılarak kullanılır. Semptomların ağır olduğu durumlarda günde 4 defa kullanılabilir. Tylolhot hazırlarken yarım su bardağı ılık su içerisine katılmalıdır. Hazırlarken tylolhot daha önceden bardağı konulup üzerine su ilave edildiğinde köpürerek bardaktan taşabilir. En sağlıklısı bir su bardağının yarısına kadar ılık su koyup üzerine tylolhotu ilave etmektir. Tylolhot aç veya tok karnına kullanılabilir. Sadece yemeklerle birlikte kullanılmamalıdır. Besinler tylolhotun emilim hızını azalttığından yemeklerden uzak bir saatte alınmalıdır.

Tylolhot 12 yaş ve üstü kişilerde kullanımı içindir. 12 yaş altı çocuklarda kullanılmamalıdır.

Tylolhot fazla kullanıldığında bulantı, kusma, heyecan, huzursuzluk, hipertansiyon ve ruhsal bozukluk görülebilir. Ayrıca bulanık görme, ağız kuruluğu, kabızlık, kas kasılmaları ve kalp ritim bozukluğu görülebilir. Günlük önerilen dozu yanlışlıkla aştığınızda bu tür durumlarla karşılaşırsanız doktorunuza danışınız.

Tylolhot yan etkileri

Tylolhot yan etkileri arasında en fazla görülen tansiyon yüksekliği, alerjik reaksiyonlar, deride döküntü, kaşıntı, gözlerde kanlanma ve şişlik ve kalp atışlarında bozukluk görülebilir.

En yaygın yan etkileri arasında; sinirlilik, uyku düzensizliği, sersemlik, ağız kuruluğu, bulantı ve kusma görülür.

Yaygın olmayan ve 100 hastadan birinde görülen yan etkiler arasında; deri döküntüsü, kaşıntı, egzama, yorgunluk ve huzursuzluk gibi yan etkiler görülebilir.

Seyrek olan yani 1000 hastadan 1’inde görülen yan etkiler arasında; nefes darlığı, ishal, karın ağrısı, dudaklarda şişme, ellerde ve ayaklarda şişme, anemi, depresyon ve özellikle çocuklarda halüsinasyon görme belirtileri ortaya çıkabilir. Ayrıca bulanık görme, kulak çınlaması ve göğüs sıkışması seyrek görülen yan etkilerinin arasındadır.

Tylolhot zararlı bir ilaç mıdır?

Tylolhot diğer grip ve soğuk algınlığı ilaçları ile hemen hemen aynı maddeler içerir. Unutulmamalıdır ki her ilaç doktor kontrolü altında ve dozunda kullanıldığında zararlı değil faydalı olacaktır. Ancak kontrolsüz ve gelişigüzel ilaç kullanımı istenmeyen yan etkilere neden olabilir. Tylolhot prospektüs bilgisinde yer alan kullanım önerilerini dikkate alınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 19 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Tylol hot nedir? Ne için kullanılır? (3 Yorum)

  1. Koronada tylol hot kullanılırmı sadece grip olunca mı kullanılır?

  2. Grip olduğumda aldığım tek ilaç bu sıcak sıcak içiyorsun anında rahatlatıyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740