Uçuk Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Uçuk nedir ?

Uçuk, herpes virüslerinin neden olduğu, çoğunlukla üst dudak kenarlarında görülen bir hastalıktır. Dudak kenarlarında dışında genital bölgede uçuk virüsünün neden olduğu enfeksiyona rastlanabilir. Uçuk, içi sıvı dolu kabarcıklar halinde belirti gösterir. Daha sonra yaraya dönüşür. Uçuk virüsü, çocukken virüslü hastalık geçiren kişilerde daha fazla görülür. Herpes virüsleri vücuda girdiği anda enfeksiyona neden olur ve vücuttan kolaylıkla atılamaz. Vücudun sinir dokularında gizlenen bu virüsler vitamin eksikliği, stres, yorgunluk ve bağışıklık sisteminin düşmesi sonucu ortaya çıkar. Uçuk kremleri veya hapları ile belirti ortadan kaybolur. Ancak tekrarlaması muhtemeldir. Çünkü uçuk virüsü halen vücuttadır. Uçuğun tekrar tekrar belirti göstermemesi için vücut direnci yüksek tutulmalı ve stres, kaygı, heyecan, üzüntü gibi vücudun dengesini bozan hallerden uzak durulmalıdır. Bir anlık korku vücuttaki dengeyi bozmaya ve uçuk virüsünün belirti göstermesine neden olabilir. Uçuk virüsünün belirti göstermesindeki önemli faktörlerden biri de korkudur.

Uçuk belirtileri nelerdir ?

Uçuk, çoğunlukla dudak kenarlarında belirti gösteren bir rahatsızlıktır. Uçuk çıkmadan önce dudak kenarlarında kaşıntı hissi ve ağrı oluşturabilir. Ayrıca uçuk çıkacak olan bölgede karıncalanma ve yanma oluşabilir. Bu belirtiler başladıktan yaklaşık 1 gün sonra dudak kenarlarında içi sıvı dolu kabarcıklar görülmeye başlar.

Uçuk nasıl bulaşır?

Uçuk belirti gösterdiği anda temas ile bulaşabilir. Uçuklu kimsenin diğer kişiyi öpmesi veya kullandığı bir nesneyi kullanması halinde uçuk virüsü bulaşabilir. Genital bölgede çıkan uçuklar cinsel ilişki esnasında bulaşabilmektedir.

Uçuktan korunmanın yolları

Uçuktan korunmak için ilk kural hijyendir. Başkasının eşyalarını kullanmak uçuk virüsünün yayılmasına neden olabilir. Uçuk virüsü vücuda bir defa alındığında vücuttan çıkması neredeyse mümkün olmaz. Eller sürekli sabunla yıkanmalı ve uçuklu kimseyle yakın temas kurmaktan kaçınılmalıdır. Kullandığınız eşyalar (havlu, çatal, bıçak vb.) özel olmalı ve başkasının kullandığı eşyalardan uzak durulmalıdır.

Sürekli uçuk çıkmasını önlemek için ne yapılmalıdır?

Uçuga neden olan herpes virüsü vücuda girdiği anda zaman zaman belirti gösterir. Bu belirtileri azaltmak için bağışıklık sistemi sürekli güçlü tutulmalı, depresyon ve stresten kaçınılmalı, vücut direnci yüksek tutulmalı, anlık korkutucu olaylardan kaçınılmalı ve vücudun vitamin ihtiyacı sürekli karşılanmalıdır. Ayrıca sürekli uçuk çıkan kimselerin korku filmi izlemesi uçuğun tekrarlamasına neden olabilir. B vitaminleri vücudun bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve direncini yüksek tuttuğu için, vücutta B vitamini eksikliği uçuk virüsünün tekrarlamasına neden olur.

Uçuk virüsünü tetikleyici etkenler

  • Bayanlarda adet dönemi ruhsal açıdan problemli bir dönem olduğundan uçuk virüsünü tetikleyici etkenler arasındadır.
  • Şeker hastalığı vücuttaki b vitaminlerini azalttığından uçuk tetikleyici bir hastalıktır.
  • Kansızlık
  • Uykusuzluk ve yorgunluk
  • Hamilelik dönemi
  • Depresyon, stres, heyecan, korku ve gerginlik uçuk tetikleyici nedenlerdendir.
  • Enfeksiyonlu hastalıklar
  • Ateşlenme

Uçuk tedavisi

Uçuk tedavisi için üretilen antiviral kremler uçuğun üzerine sürülebilir. Uçuk kremi, uçuk olan bölgedeki virüslerin etkili olmasını engeller ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Uçuga neden olan herpes virüslerinin vücutta etkili olmasını önlemek için antiviral etkili tabletler vardır. Bu tabletler doktor uygun gördüğü takdirde reçete edilir. Vücuttaki herpes virüslerinin etkisini azaltmak için kullanılır. Uçuğun neden olduğu rahatsızlıkların tamamen iyileşmesi bir kaç günü bulabilir. Kullanılacak uçuk kremleri sayesinde belirtilerin iyileşmesi daha kısa zamanda gerçekleşir.

Uçuk çıkmasını hissettiğiniz anda buz uygulaması yapabilirsiniz. Buz uygulamak uçuk virüsünü dağılmasını ve etkili olmasını büyük ölçüde engeller. Uçuğun neden olduğu ağrı, yanma ve kaşıntı hissini azaltır.

Uçuk enfeksiyonunun iyileşmesinden sonra iz kalmaması için sürekli elinizi sürmeyiniz. Kabarcıkları oynarsanız ve patlatırsanız iz kalma olasılığı artabilir. Uçuk kremleri ile iyileşme sağladığınız takdirde uçuk iyileştiğinde büyük olasılıkla iz kalmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740