Umca damla nedir? Ne için kullanılır?

umca-damla

Umca damla nedir?

Umca damla 1 yaş ve üzeri çocuk ve yetişkinlerde bağışıklık sistemine destek olmak ve vücudun direncini artırmak için kullanılan bitkisel bir takviyedir. İçeriğinde bulunan pelargonium sidoides (Afrika sardunyası) kökü sıvı ekstresi özellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı etkili olduğu bilinmektedir. Umca solüsyon 50 ml ve 20 ml formlarda eczanelerde bulunmaktadır.

Afrika sardunyası nedir?

Afrika sardunyası, Güney Afrika’nın kıyı bölgelerinde yetişir. Çiçekleri olan otsu bir bitkidir. Bitkinin sağlık açısından kökleri kullanılır. Çok eski yıllardan beri sağlık açısından köklerinin kullanıldığı bilinmektedir. Afrika sardunyası üzerinde çocuklarda ve yetişkinlerde yapılan klinik çalışmalarda etkinliğini kanıtlamış ve halk ilacı olarak diğer kimyasal ilaçlara karşı bir alternatif çözüm sunmaktadır.

Umca damla ne için kullanılır?

Özellikle üst solunum yolu hastalıklarında doktorlar veya eczacılar tarafından hastalara önerilmektedir. Hastalık zamanında kullanıldığında semptomların rahatlamasını sağlar. Virüsleri bakterileri bloke ederek  vücuda zarar vermesini önler ve hastalığın iyileşme sürecini hızlandırır.

Soğuk kış aylarında hastalığın yaygın olduğu zamanlarda kullanıldığında bağışıklık sistemini destek olarak hastalıklara karşı vücudun savunmasını güçlendirir. Özellikle kalabalık ortamlarda bulunan yetişkinler ve okul çağındaki çocukların salgın hastalıklardan korunmalarını sağlar.

Umca damla hangi hastalıklarda kullanılır?

Grip

Virüslerin neden olduğu bulaşıcı bir hastalık olan gripten korunmak için veya mevcut hastalığın iyileşmesini hızlandırmak ve vücudun direncini artırmak için kullanılabilir. Umca hastalık halinde iken kullanılmaya başlandığında hastalığın semptomlarında iyileşme sağlanır. Ayrıca virüslerden kaynaklanan diğer hastalıklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilir.

Soğuk algınlığı

Umca damla soğuk algınlığında kullanılabilir. Soğuk algınlığından kaynaklan sağlık problemlerinin  iyileşme sürecini hızlandırır.

Boğaz enfeksiyonu

Boğazda meydana gelen iltihap, kızarıklık ve ağrılı durumlarda kullanılabilir. Boğaz enfeksiyonundan kaynaklanan ateş, yorgunluk ve halsizliği azaltır.

Öksürük

Umca damla her türlü öksürükte vücudun direncini artırmak için kullanılabilir.

Sinüzit

Sinüzitte etkili olduğu bilinmektedir. Soğuk algınlığından kaynaklanan sinüzitin tedavisinde ve sinüzit oluşumunun önlenmesinde kullanılabilir.

Nasıl kullanılır? 

1 yaşından itibaren günde 3 10 damla kullanılır. Hastalık zamanında günde 3 defa 20 damlaya çıkılabilir.

5 yaş ve üzeri çocuklarda günde 3 defa 15 damla, hastalık zamanında 30 damla verilebilir.

Yetişkinlerde ise günde 3 defa 30 damla, hastalıkta 40 damla alınabilir.

Aç veya tok karnına alınabilir.

Hastalık belirtileri azalınca bir kaç gün daha kullanmaya devam edin.

Açıldıktan itibaren 6 ay içerisinde tüketilmelidir. Bu süre içerisinde serin ve güneş görmeyen ortamlarda saklayın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Umca damla nedir? Ne için kullanılır? (38 Yorum)

 1. Ben gebeyim eczacı gebeler kullanıyor deyince okumadan bir kere 30damla kullandım bir şey olur mu nolur dönüş yapın endişeleniyorum .

 2. Umca damlayı covid-19 tedavisinde kullansak herhangi bir zararı olur mu

 3. Çocuklar hasta olduğunda ilk aklımıza gelen umca damla son zamanlarda biraz zamlandı ona çok tepkiliyim ama hakkını yememek lazım gerçekten çok işe yarıyor.

 4. Ailecek covid-19 olduk umca damla kullandık bu süreçte çok zorlanmadan atlattık büyük ihtimalle umca damlanın çok faydası oldu. zaten daha önceleri grip soğuk algınlığında çok kullanırdık çocuklara kendimize ama bu etkisinide gördük bundan sonra tek ilacım umca damla.

 5. Tabi ki kullanabilirsiniz ancak astım alerjik ise faydası olmayabilir. Umca sadece virüsleri bloke eder.

 6. Bizim kan degerimiz düşük bağışıklık sistemide astım atakları yaşıyoruz imunoloji bölümü bactrim 200/40mg verdi ve flixotide hava veriyoruz sabah akşam ama yine ataklarimiz oluyor ben bunların benim çocuğumu sahada astım hastası yaptığını düşünüyorum umca kullanabilirmiyim kafam çok karışık yardımcı olur musunuz

 7. Evet kullanabilirsiniz. Umca damlanın kalbe herhangi bir zararı yoktur.

 8. Merhaba benim çocugum kalbe giden damarda daralma oldu için ameliyat oldu bizde umca damla kullana bilirmiyiz

 9. Merhaba damlayı meyve suyu ile karıştırıp içirebilirmiyim?

 10. 1 yaş üstü bebeklerde kullanılır ibaresi var kullanmasanız iyi olur çünkü hamilelik ve emzirme döneminde dahi önerilmez.

 11. Umca damlayı 7 aylık bebeğime kullanabilirmiyim? Burun akıntısı, hırıltı ve hafif öksürük başladı.

 12. Tek böbrekli çocuklar için herhangi bir uyarısı yok, ancak yinede kullanmasanız iyi olur, bitkiselde olsa sakıncalı olabilir.

 13. Çocuğum 3 yaşında tek böbrek umca damlayı kullanabilir miyim çok sık üsye ve öksürük oluyor.

 14. Hasta olduğunda umca damla kullanabilirsiniz, sağlıklı günlerde propolis içeren multivitamin şurupları var onları tercih edebilirsiniz.

 15. Oğlum 5 yaşında sık hasta oluyor sürekli kullanabilirmiyin yaza kadar

 16. Umca damla 10 aylık bebeklerde kullanılabilir mi 1 yaş üstü yazmışsınız ama

 17. merhabalar benim oğlumda 3 yaşında ve burun akıntısı ve öksürügü var faydasını görebilirmiyim günde kaç defa kullanabilirim

 18. Hastalık zamanında dozu artırın, normal sağlıklı zamanda daha az verebilirsiniz yada ara ara verebilirsiniz.

 19. merhaba bende umca yı oğlum için kullanıyorum ama suya katmadan direk kaşığa damlatıp içiriyorum sabah aç karnına 1 şişe bitti bri sorun olurmu acaba oğlum kreşede gidiyor çok sık üst solunum enfeksiyonu oluyordu şimdi çok şükür olmuyor lütfen cevap verirseniz çok sevinirim kullanma şekli ile

 20. Öncelikle geçmiş olsun, umca damlayı günde 3 defa 40 damla suya damlatıp kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etkisi belirtilmemiştir.

 21. 29 yaşındayım grip ve soğuk algınlığı var umca damlayı günde kaç kez kaç damla kullanmam gerekiyor. Birde herhangi bir yan etkisi varmı ilaç kullanmak istemediğim için bu bitkisel damlayı aldım.

 22. Umca damlayı eczanedenmi almak lazım, internette daha ucuz ama güvenemiyorum.

 23. boğazlarım ağrıyordu doktor umca damla önerdi yanında başka bitkisel takviyelerde yaptım bilmiyorum artık ya umca iyi geldi yada diğer bitkiseller kısa zamanda iyileşti.

 24. Umca damla güzel bir ilaç ama fiyatı gerçekten çok pahalı, insanlar sağlığı için mecburen almak zorundalar diye çok pahalı satıyorlar, alan var alamayan var alamayan ne yapsın.

 25. Eczaneden umca damla aldık evde herkes hasta çoluk çocuk kullanıyoruz. 50 ml lik formu daha fiyat açısından daha avantajlı oluyor.

 26. Umca damla hastalık esnasında virüsleri bloke ederek bağışıklık sistemine destek olur, hasta olacağınızı hissettiğiniz anda başlayabilirsiniz.

 27. Umca bitkisel damla bağışıklık güçlendiricimi yok sa hastalık esnasında kullanılan birşeymi, yani hasta olmadan da önlem amaçlı kullanabilirmiyiz.

 28. umca damla kullanmaktayım sanki rahatladım eczaneden antibiyotik istemiştim gripte antibiyotik kullanılmaz diye umca önerdiler iyi gibi

 29. Umca damla 1 yaşından itibaren Umca tablet ise 6 yaşından itibaren kullanılabilir. Umca tablet ve damla içeriği ve etkinliği aynı, kullanımı daha pratik olduğu için tablet tercih edebilirsiniz.

 30. 25 yaşındayım umca damlamı kullansam daha faydalı olur umca tablet mi kullanayım?

 31. Umca damla, şurup ve ya tablet kısacası tüm formları insanlar üzerinde etkinliği kanıtlanmış, ancak hayvanlar üzerinde her hangi bir çalışması belirtilmemiş.

 32. Umca damla yı kedi, köpek gibi hayvanlarda da kullanabilirmiyiz etkisi olurmu?

 33. Yurtdışında herkes umca damla kullanıyor çok yaygın. orada antibiyotikler en son çare olarak kullandırılıyor. bu türden bitkisel ürünler çok fazla ön planda.

 34. Umca acildiktan sonra 6 ay demissiniz peki dolapta olursa suresi uzarmi ( bir yerde duymustum uzadigini) simdididen tesekkurler cevabiniz icin…

 35. Hiç bir yerde umca damlanın yan etkisinden bahsedilmemiş, acaba gerçekten yan etkisi yokmu, yoksa yeterince araştırılmadımı! Bazen bir adet meyve yiyorsun onun bile vücudu rahatsız ediyor yan etkisi olabiliyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740