Üşüme ve Kansızlık

Neden Üşürüz ?

 

Üşüme genel olarak dış etkenlerden yani hava sıcaklığının düşmesinden kaynaklanıyor. Malum havalar yavaş yavaş soğumaya başladı ve dolayısıyla üşümeye de başladık. Bu durum tabi ki bizleri rahatsız ediyor. Fakat bazı insanlar çok fazla üşümezken bazıları en ufak hava değişiminde çok daha fazla üşüyebiliyor.

Kansızlık nedeniyle en fazla üşüyen bölgeler eller ve ayaklardır. Eğer eller ve ayaklar sürekli üşüyor ve sıcaklık vücut ısısı ile aynı değilse demir eksikliğine bağlı kansızlık (anemi) olma ihtimali yüksek. İşte tam bu noktada hepimizin aklına şu soru geliyor: “acaba kansız mıyım ?”

 

Üşüme nedeni ve tedavisi

 

Kansızlık (anemi) vücut ısısını ciddi anlamda etkiliyor. Kansızlık denince vücutta hiç kan bulunmaması değil tabi ki kastettiğimiz, gerekli vücut ısısını sağlayacak orandaki kanın içinde bulunan hemoglobinin daha az miktarda vücudumuzda bulunması, halk arasında kansızlık olarak karşımıza çıkıyor.

Kansızlığa neden olan etmenlerin başında ise demir eksikliği gelmekte. Demir eksikliği kansızlığın yanında; kişide yorgunluk, halsizlik, saç dökülmesi gibi sorunları da beraberinde getirebilir.

Demir eksikliği problemiyle karşı karşıya gelen bireylerin bunu hafife almayıp bir doktor kontrolü altında tedavi sürecini başlatmaları gerekir. Doktorun tedavisi dışında ek olarak kullanabileceğiniz kan yapımına destek olan gıdalardan (üzüm pekmezi, keçiboynuzu pekmezi vb) tüketebilirsiniz.

Bunun dışında en önemlisi demir eksikliğine neden olacak yiyecek ve içecekleri daha az tüketmek. Örneğin kahvaltı sofrasındaki yiyeceklerden alacağınız demir minerali, içtiğiniz çay sayesinde vücuda emilmez. Çay kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Diğer bir husus ise sağlık ve dengeli beslenmektir. Fazla kilo ve düşük kilonun kansızlık ile bir alakası yoktur. Fazla kilolu insanlarda da kansızlık problemi olabilir ve daha fazla üşüyebilirler.

 

Sağlıklı günler dilerim..

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740