Uyku bozukluğu nedir? Nasıl giderilir?

Uyku bozukluğu nedir?

İnsanların birçoğu uyku bozukluğu ile karşı karşıyadır. Genellikle ileri yaşlarda görülen uyku bozuklukları orta yaşlarda da görülebilmektedir. Özellikle kadınlarda daha fazla uyku bozukluğu görülür. Ayrıca şehirde yaşayanlar ve şehir hayatının stresi ile karşı karşıya olan kişiler daha fazla uyku bozukluğu yaşayabilir. Ülkemizde yapılan araştırmalarda her 5 kişiden biri uyku bozukluğu ile mücadele etmektedir. Bu uyku bozuklukları uykuya dalmada güçlük ve gece sık uyanma problemleridir.

Kişinin uyku ihtiyacı değişkenlik gösterdiği için uyku bozukluğunu tanımlamak zordur. Uyku bozukluklarında gözlemlenen yaygın semptomlar şunlardır.

İnsomnia (uykusuzluk)

İnsomnia uykuya dalma ve uykuyu sürdürmede güçlük durumudur. En yaygın uyku problemlerinden biridir. Şehirde yaşayan kişilerin yaklaşık olarak yüzde ellisinden bu uyku problemi görülmektedir.

Hipersomnia

Hipersomnia kişinin gece yeterince uyumasından sonra gün içerisinde de uyku gereksiniminin görülmesidir. Ülkemizde yaşayan kişilerin yaklaşık olarak yüzde 20 si bu problem ile karşı karşıyadır. Hipersomnia isimli uyku bozukluğu genellikle ruhsal problemi olan kişiler de sıklıkla görülür.

Parasomnia

Parasomnia uyku halindeyken ortaya çıkan anormal davranışlar ve bozukluklardır. Parasomnia çoğunlukla çocuklarda sıklıkla görülmektedir. Yetişkinlerde görülme ihtimali daha düşüktür. Parasomnia kabus görme, uykuda korkma, uyurgezerlik, uykuda konuşma ve gece alt ıslatma biçiminde ortaya çıkabilir.

Sirkadiyen ritim bozuklukları

Bu uyku bozukluğu genellikle vardiyalı çalışan işçilerde görülmektedir. Uyku uyanıklık ritim bozuklukları oluşmuştur. Uyku gecikmiştir veya erkene alınmıştır. Uzak yerlere seyahat sonrasında da oluşan bir durumdur. Jet-lag sendromu olarak da bilinir.

Uyku bozukluğunun tedavisi

Vücudun uyku ihtiyacı yeterli miktarda karşılanmadığında vücutta yorgunluk, halsizlik, huzursuzluk, gözlerde şişkinlik ve morluk, gözlerin yanması, dikkat eksikliği, baş ağrısı, mide bulantısı, iştahsızlık ve sinirlilik hali görülebilmektedir. Uyku bozukluğunun giderilmesi için uyku bozukluğuna neden olan faktörlerin belirlenmesi gerekir. Böylece bir psikolog veya nörolog yardımıyla uyku bozukluğu giderilebilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740