Uyku Bozuklukları ve Uyku Düzeni

Uyku bozukluğu nedir?

Uyku, insan yaşamını sürdürebilmesi için gerekli olan en önemli fiziksel gereksinimlerden biridir. Fiziksel ve ruhsal yaşamını sürdürebilmesi için, yetişkin bir insanın günün üçte birini uyuyarak geçirmesi gerekmektedir. Uyku vücut organizmasının dinlenmesini sağlayan bir hareketsizlik halidir. İnsan vücudunun bir sonraki güne hazırlanmasını sağlamak amacıyla en az 8 saat yatay pozisyonda hareketsiz kalma şeklidir.

Uykuya dalmak için gerekli olan melatonin hormonu vücutta yeterli miktarda salgılanmadığında uykuya dalmakta güçlük çekilir. Melatonin hormonunun en fazla salgılandığı zaman gece saat 2 ile 3 arasıdır. Melatonin hormonu akşam saat 9 dan itibaren salgılamaya başlar ve vücudu uykuya hazırlar.

Uykunun önemi

Uykunun, büyüme sağlayıcı ve hücre onarıcı etkisi bulunmaktadır. Bir insan uykudayken vücudun kendi kendini yenilemesi daha kolay olur. Uykudayken büyüme hormonu daha etkili olduğundan özellikle çocuklarda uyku çok önemlidir. Ayrıca düzenli uyku halinde beyin fonksiyonları güçlenir, öğrenme kabiliyeti ve hafıza artar. Uyku gereksinimi yeterli olarak karşılanmadığında vücutta yorgunluk, dikkatsizlik, sinirlilik, iştahsızlık ve bağışıklık sisteminde zayıflık meydana gelebilir.

Uyku bir insanın biyolojik saatinin bir bölümünü oluşturmaktadır. 24 saat olan gece ve gündüz ya da uyku ve uyanıklık dönemi; sirkadiyen ritim olarak adlandırılır.

Yapılan araştırmalarda uykunun 4 evresi tanımlanmıştır.

  • Birinci evre; uykuya başlama zamanıdır. Uyku ile uyanıklık arasındaki geçiş dönemi ve uygun hafif olduğu zamandır.
  • İkinci evre ise daha derin uykuya dalmaktır. Uyanmak bir hayli güçleşir. Bu evrede vücut kendini onarıma geçmiştir.
  • Üçünçü evrede ise uykunun derinliği daha da artmıştır ve uyanmak çok daha güçtür.
  • Dördüncü evre ise rem uykusu olarak adlandırılır. Kasların gevşediği ve dinlenmenin sağlandığı zamandır. Vücutta büyüme hormonu bu evrede salgılanmaktadır. Horlama, uykuda yatak ıslatma ve uyurgezerlik gibi durumlar dördüncü evrede görülür.

Rem uykusu nedir?

Rem uykusu aktif uyku anlamına gelir. Yetişkinlerde uykunun dörtte birini kapsar yani ortalama 100 dakikadır. Rem uykusunda kan basıncı ve solunum artar. Rem uykusunda ruhsal açıdan dinlenme ve ruhsal onarım gerçekleşir. Hafıza bu uyku zamanında artar. Genellikle rüyalar rem uykusu zamanında görülür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 16 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740