Üzerlik Otu Tohumu

Üzerlik otu

Nazar otu ismiyle de bilinen üzerlik otu, yaz aylarında beyaz çiçekler açan, boyu ortalama 40 cm olan otsu bir bitkidir. Çok yıllık bir bitki olan üzerlik otu çoğunlukla kumluklarda ve taşlık bölgelerde daha fazla rastlanır. Üzerlik otu tohumunun insan sağlığı açısından faydalı olduğu anlaşılmış ve çok eski yıllardan beri kullanılmaya başlanmıştır.

Üzerlik otu tohumunun faydaları

Kişide heyecanı bastırarak , rahatlama sağlar. Stresi ve depresyonu azaltır. Günümüz şartlarında özellikle stresin fazla olduğu zamanlarda kullanılması kişiye sakinlik verir ve vücudu rahatlatır.

Üzerlik otu tohumunun cinsel gücü arttırıcı etkisi bulunmaktadır. Günlük olarak üzerlik otu tohumu veya kurtulmuş tohumun çayının tüketimi erkeklerde cinsel gücü artırdığı görülmüştür.

Üzerlik otu tohumunun ateş düşürücü etkisi bulunmaktadır. Bir fincan üzerlik otu tohumu çayının tüketilmesi vücuttaki yüksek ateşin düşürülmesine yardımcı olmaktadır. Virüs ve bakteri kaynaklı hastalıkların vücudu daha hızlı terketmesini sağlar.

Üzerlik otu tohumunun astım ve kronik akciğer hastalarına önerilmiştir. Akciğerleri yumuşatarak bronşları açar ve nefes darlığının azaltır.

Kalp ve damar sağlığı için üzerlik otu tohumu ve tohumunun çayı içilebilir. Kalp kaslarını rahatlatarak kalp kasılmalarını önler ve kalp krizi riskini azaltır. Damarları yumuşatarak damar sertliğini önler.

Romatizma kaynaklı ağrılarda kullanılabilir. Üzerlik otu tohumun kas gevşetici özelliği sayesinde vücuttaki diğer ağrılarda ve kasılmalarda fayda sağlayabilir.

Üzerlik otu tohumu, bağırsaklarda parazit oluşmasını önler ve oluşan parazitlerin daha kolay dışarı atılmasını sağlar.

Üzerlik otu tohumu çayı , balgam sökücü özelliği bulunmaktadır. Akciğerlerde oluşan balgamın daha rahat bir şekilde sökülmesini ve atılmasını sağlar.

Üzerlik otu tohumunun damar açıcı özelliği sayesinde beyin damarlarının açılmasını sağlar ve beyin daha fazla oksijene kavuşur. Damarların açılması ile daha fazla oksijen ile buluşan beyin, fonksiyonlarını arttırarak unutkanlığı azaltır ve hafızayı güçlendirir.

Üzerlik otu tohumu, gözlerin görme yeteneğini artırır. İleri yaşlarda kaynaklanan görme bozukluklarının azalmasında fayda sağlayabilir.

Üzerlik otu tohumu bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık oluşumunu büyük ölçüde engeller.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Ocak 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740