Vajinal Kuruluk Nedenleri

Vajinal kuruluk

Rahim ağzında bulunan ve vajinada cinsel ilişki sırasında kayganlığı sağlayan salgı bezleri bulunur. Bu salgı bezleri kadın uyarılmaya başladığında kaygan sıvıyı rahim ağzına salgılar. Yeterli uyarılma olmadığı halde ilk birleşmede her iki tarafta acı hissedebilir. Vajina kuru olduğu zamanlarda ilişkide bulunmak her iki cinsel organında tahriş olmasına neden olabilir. Vajinada tam olarak kayganlığın sağlanması için cinsel uyarılmadan ortalama 5 dakika geçmelidir. Vajinal kuruluk çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir.

Vajina kuruluğunun nedenleri

Menopoz

Menopoz dönemi bayanların en sıkıntılı dönemleri arasında gelir. Bu dönemde hormonlarda gerçekleşen değişiklikler vajina kuruluğuna neden olabilir.

Cinsel isteksizlik

Cinsel isteksizlik vajina kuruluğunun en büyük nedenlerindendir. İlişki esnasındaki negatif ruh hali vajinanın kayganlığının sağlanamamasına ve cinsel ilişkinin ağrılı sonuçlanmasına neden olmaktadır.

Tamponlar

Adet döneminde kullanılan tamponlar yüksek emici özelliğinden dolayı vajinadaki sıvıyı tamamen emer.

Stres

Cinsel ilişki esnasında stresli olmak vajinanın kayganlığını azaltır. İlişki zamanında negatif duygu içerisinde olmak ve ruh halinin kötü olması cinsel ilişkide mutluluk sağlamayacağı gibi vajinanın kayganlığı azalır.

Enfeksiyonlar

Vajinal enfeksiyonlar salgı bezlerinin çalışmasını engeller. Zararlı bakterilerin fazla olduğu ortamda organların sağlıklı çalışması beklenemez. Enfeksiyonlu durumlarda sağlık açısından cinsel ilişki önerilmemektedir.

Vajinal kuruluk tedavisi

Vajinal kuruluğa neden olan etkenler göz önünde bulundurularak tedavi yöntemleri belirlenir. Kuruluk isteksizlikten kaynaklı ise tedavi için psikolog yardımı gerekebilir. Diğer nedenlerden kaynaklanan kurulukları vajina kayganlaştırıcı jeller kullanılabilir. Kullanılacak olan jeller vajina kuruluğu için özel üretilmiş olmalıdır. Rastgele kullanılan kayganlaştırıcı krem, jel, yağ vb ürünler vajina enfeksiyonlarını artırabilir ve yanma oluşabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740