Vajinal Temizlik

Vajinal temizlik

Bayanların en büyük sorunları arasında gelen vajina temizliği , vajinadan gelen kötü kokuların önlenmesi ve enfeksiyon oluşmaması için önemlidir. Vajina kendi kendini temizleme özelliğine sahip bir organdır.

Vajina temizliği için kullanılacak intim likitler sadece vajinanın dış kısmı içindir. Vajina içindeki faydalı bakteriler vajina temizliği görevini üstlenirler. Vajina içerisini sabun veya şampuan ile temizlemek faydalı bakterilerin azalmasına neden olur. Faydalı bakterilerin azalması vajinada enfeksiyon oluşma riskini artırır.

Vajina sabunla yıkanır mı?

Vajinayı sabunla yıkamak yanma hissi oluşturabilir. Sabunun içerisindeki kimyasal maddeler vajinada hem yanma hissi oluşturur hemde vajinanın yapısının bozulmasına neden olabilir. Sabun kullanımı vajinadaki temizlik görevini üstlenen iyi huylu bakterilerin azalmasına sebep olur.   Bu yüzden vajina temizliğinde sabun kullanılması önerilmemektedir.

Vajina suyla yıkanır mı?

Vajina suyla yıkayabilirsiniz. Ancak bu işlemi sürekli olarak yapmak enfeksiyon riskini artırabileceğinden vajinanın iç kısmı değil sadece dış kısmı yıkanmalıdır.

Cinsel ilişki sonrası vajina temizliği ?

Cinsel ilişki sonrası vajinanın iç kısmındaki spermleri temizlemek için yapılabilir. Ancak spermler hareketli olduklarından çok önceden yerini bulmuşlardır. Bu nedenle vajinadan spermlerin yıkanması pek mümkün değildir. Hamile kalmamak için spermlerin yıkanması, hamile kalmayı önlemek için doğru bir yöntem değildir ve zaten işe yaramaz. Hamile kalmamak için hamilelik önleyici ilaçlar kullanılmalıdır. Cinsel ilişki sonrası vajinanın dış kısmının yıkanması yeterli olacaktır. Rahim içerisindeki spermler adet dönemlerinde veya başka bir şekilde dışarı atılmaktadır.

Kısacası vajina iç kısmının temizliği doğru değildir. Sadece vulva kısmının temizlenmesi yeterlidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 13 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740