Vajinismus çeşitleri ve tedavisi

Vajinismus Süreci

Vajinismus problemi, doğurganlık özelliği kazanmış kadınlarda cinsel ilişki esnasında istemsiz kasılmalar ve buna bağlı cinsel ilişkiye girememe girmek istememe veya cinsel ilişkide korku, ağrı hissetme şeklinde kendisini gösteren ciddi bir sağlık problemidir.

Vajinismus; günümüzde dünya ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de sıklıkla görülen bir hastalıktır. Çözümü noktasında uzun süre ertelemeler yapılan utanılan kardeşimize, annemize en yakınımıza dahi söylemeye çekindiğimiz cinsel problem ciddi tedavi süreci gerektirir.

Erken tedavi sürecine başlanmazsa eğer sadece cinsel bir problem olan bu durum; psikolojik sosyal bir soruna hatta evlilik sorununa dönüşecektir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavi noktasında artık çok ilerleme kat edilmiş ve tedavi süresi nerdeyse birkaç güne kadar düşürülmüştür. Halk arasında ilk gece korkusu olarak bilinmektedir.

Kelimenin kökeni vajen yani kadınlarda cinsel ilişkiye girilen bölgenin adıdır. Vajinismus ise vajen kaslarının ilişki anında kasılarak ilişkiye girmeyi engellemesidir. Bizim ülkemizde ortalama her 100 kadından 10 tanesi ilişkiye girmekte zorlanmaktadır.

Vücutta oluşan tüm kasılmalar kadının iradesi dışındadır. Vajinanın etrafındaki kasılmalar tüm vücuda yayılır ve beraberinde endişe korku kaygı durumu oluşur ve panik atak krizini andıran duygu durum bozukluğu oluşur. Tüm bunların sonucunda kadın ilişki esnasında bacaklarını güçlüce kapayarak eşini ilişki dışına iter ve ilişki sonlanır.

Vajinismus Belirtileri

 Bu hastalıkta en çok kendini belli eden durum; ağrı olmadığı halde ilişki anında ağrı olacakmış hissinin oluşmasıdır. Vajinaya yapılacak her hamle ister ilişkiye girmek olsun ister başka türlü olsun hastaları çok rahatsız eder bundan dolayı bile kasılma yaşarlar. Bu tarz hareketler itici bulunur hata tarafından. Hastaların ilişkileri sırasında penis vajinaya tamamen girmez bir kısmı vajina kanalına girer ve tam bir ilişki sağlanmış olmaz.

Tüm bunlarla beraber işin bir de psikolojik boyutu vardır. Kültürün etkisi ile kızlık zarının çocukluktan bu yana korunması, korunma zorunluluğunun kişilere çevre tarafından empoze edilmesi sebeplerden biridir. Genel olarak bilinçaltı ve geçmişte yaşanılan korku dolu anlar bu hastalığın var olma sebeplerindendir. Geçirilen cinsel travmalar aile içinde taciz tecavüz, izlenilen erken yaş pornosu, anne babanın cinsel ilişkisine şahit olmak gene vajinusmusu tetikleyen var olmasına sebep olan özel durumlardandır.

Vajinismus Türleri

Primer Vajinismus: Cinsel ilişkiye hiç girememe durumu bir kez dahi ilişki başarı ile gerçekleşmez.

Sekonder Vajinismus: Kişi önceden sağlıklı şekilde cinsel ilişkiye girebilirken yaşadığı bir sarsıntı sonrasında ilişkiye girememe durumudur.

Disparoni: Kişinin cinsel ilişkide acı, yanma, batma, ağrı gibi fiziksel uyarıcılar hissetmesi durumudur.

Tüm bu durumlarda yapılması gerekenler arasında;

  • l Cerrahi yöntemler
  • l Hipnoz tedavi yöntemi
  • l Akupunktur tedavi yöntemi
  • l Emdr tedavi yöntemi gibi yollar izlenmeli ve kesinlikle bir hekim desteği alınmalıdır.

Bunlara ilave olarak evlilik terapileri, cinsel aile danışmanlığı terapileri, medikal tedaviler destek amaçlı alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Nisan 2019

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vajinismus çeşitleri ve tedavisi (1 Yorum)

  1. vajinismus tedavisi ile ilgili kimden destek alabiliriz hangi uzmanlık dalı ilgileniyor?


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740