Varfarin (Coumadin) Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler

Coumadin nedir ?

Coumadin tablet kalp ve damar sağlığı için kullanılan bir ilaçtır. Bu ilaç kanda pıhtılaşma oluşmasını ve damar tıkanıklığını önler. Damarlarda pıhtılaşmayı sağlayan K vitamininin oluşumunu engelleyerek kanın daha sıvı olmasını sağlar. Doktorlar tarafından hastalara gerek görüldüğü durumlarda reçete edilir. Hayati önem taşıyan ve önemli bir ilaçtır. Ancak bu ilacı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Coumadin kullanan hastaların dikkat etmesi gereken hususlar

Coumadin kullanan kişilerin çok fazla sarımsak tüketmesi kanamaya neden olabilir.

Coumadin kullanan kişiler ginseng kullanmamalıdır. Aynı şekilde kanamaya neden olabilmektedir.

Coumadin dozunu doktor haricinde hiçbir şekilde artırılıp azaltılmalıdır.

Coumadin kullanan kişilerin herhangi bir doktora muayene olmaları esnasında doktor coumadin kullanıldığı hakkında bilgilendirilmelidir. Yapılacak olan cerrahi işlem öncesinde ilaç önceden bırakılmalıdır. Anlık kazalarda ve kanamalarda derhâl acil müdahale yapılmalıdır. Vücutta pıhtılaşma olmadığından kanın durması engellenemeyebilir.

Coumadin aç yada tok karına alınabilir. İlacın saati geçtiğinde ve unutulduğunda hemen ilaç alınmalıdır. Bir kaç saat geçmesi durumunda alınmasında sakınca yoktur.

Coumadin kullanan hastaların diş çekiminden önce coumadin kullanmayı bırakmalıdır. Diş doktoru coumadin kullanıldığı hakkında bilgilendirilmelidir. Ayrıca dişeti kanaması olan ve coumadin tablet kullanan kişiler, dişlerini yumuşak fırça ile nazikçe fırçalamalıdır.

At kestanesi, zerdeçal, kırmızı biber, papatya, keten tohumu, yeşilçay ve aslan kuyruğu gibi bitkiler ile birlikte coumadin kullanımı kan yoğunluğunu aşırı düşürebileceğinden bu besinlerin dikkatli kullanılması gerekir.

Sağlığınız açısından her türlü müdahale öncesinde coumadin içildiği hasta tarafından eczacılar, doktorlar ve terapistler bilgilendirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 7 Mart 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Varfarin (Coumadin) Kullananların Dikkat Etmesi Gerekenler (2 Yorum)

  1. Merhaba, onun için herhangi bir bilgi yok, ama deneyebilirsiniz, sürülen bölgede morarma, şişkinlik ve kızarıklık oluşursa kullanmayın.

  2. merhaba at kestanesini haricen kullanmak ta coumadin etkisini azaltır mı.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740