Varis nedir? Varis oluşumunu geciktirme yöntemleri

Varis nedir?

Varis, bacaklarda bulunan toplardamarların kanı kalbe götürmekte yetersiz kalması sonucunda genişlemesi ve kıvrımlı bir hal alması sonucu ortaya çıkan bir damar hastalığıdır. Bacaklardaki toplardamarlarda artan kan basıncı sonucunda toplardamar kapakçığının yetmezliğine sebep olur.

Özellikle orta yaşlardaki bayanlarda sık olarak rastlanır. Bacaklardaki toplardamarların genişlemesi ve kıvrımlı bir hal alması ile belirgin hale gelir. Günümüzde varis hastalığının görülme yaşı giderek düşmektedir.

Oluşmakta olan varisin ilerlememesi için ne gibi önlemler alınabilir?

 • Spor ve egzersiz

Spor ve egzersiz yapmak veya çok hareketli olmak kan dolaşımı rahatlatacak ve varis oluşumunu geciktirecek veya ilerlemesini durduracaktır. Spor dalları arasında ani hareket gerektiren futbol vb faaliyetler varis oluşumunu arttırabilir.

 • Uzun süre ayakta kalmaktan kaçınılmalı

Uzun süre ayakta kalmak varis oluşumunu arttırabilir. Aynı şekilde uzun süre oturmakta varis oluşumunu arttırabilir. Bu nedenle ne uzun süre (1 saatten fazla) ayakta kalınmalı, ne de uzun süre oturulmalıdır.

 • Oturduğunuz yerden ayaklarınızı A harfi ve V harfi yapın

Her akşam kanepeye oturduğunuzda ayaklarını A harfi ve V harfi şekline getirin. Bu işlemi 20 kez tekrarlayın. Ayrıca ayaklarınızı yerden kesmeden topukların üstünde yukarı ve sonra parmakların üstünde topukları yukarı kaldırın. Bu işlemi de 20 defa tekrarlayın.

 • Bacaklar soğuk su ile yıkanmalı

Varis oluşumunu önlemek ve oluşan varisin ilerlemesini durdurmak için sıcak ortamlardan (hamam, sauna, kaplıca, sıcak ağda uygulaması vb) ve sıcak su ile bacakları yıkamaktan kaçının.

 • Dar pantolon giymeyin

Dar pantolon, korse, sıkı çorap ve sıkı çizme gibi kan dolaşımını en ufak şekilde etkileyecek  kıyafetlerden uzak durulmalıdır.

 • Yüksek topuk yasak

Ayakkabı topukları ne kadar yüksek olursa bacaklardaki kan dolaşımı zayıflar.

 • Beslenme düzeni

Her hastalıkta olduğu gibi varis oluşumunda da beslenme düzeni oldukça önemlidir. Ayrıca kilo almaktan kesinlikle kaçınılmalıdır.

 • Sigara

Sigara kullanımı damar sağlığını olumsuz yönde etkilediğinden sigara kullanımı kısıtlanmalı ya da sigara filtresi kullanılmalıdır. Tabiki mümkünse en doğrusu sigarayı bırakmak.

 • Varis çorabı

Varis çorabı kullanılmalıdır. Varis çorabı doktor önerisine göre ve  varisin şiddetine göre alınır.

 • Bitkisel kaynaklı merhemler

Varis oluşumunda etkisi görülen at kestanesi kremi biraz olsun fayda sağlayacaktır. Ayrıca gotu kola bitkisi damar sağlığı açısından faydalı olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Varis nedir? Varis oluşumunu geciktirme yöntemleri (1 Yorum)

 1. Varis tedavisine yardımcı olacak şeyler bunlar ama tedavi çok zor varisin ilerlememesi için bu yöntemler tabiki önemli


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740