Varis Nedir? Varis Nedenleri

Varis tedavisi

Varis neden oluşur?

 

Varis bacaklardaki toplardamarların kan akımını engelleyecek şekilde bozulup kıvrımlı bir hal almasıdır. Yüzeysel damarlarda belirgin olarak fark edilen damar bozukluklarıdır. Tedavi edilmezse varisler şişer ve ağrılı bir durum oluşur. Varis ileri yaşlardaki insanların yaklaşık olarak yüzde 20 sinde görülür.

 

Varis neden olan sebeplerden bazıları:

  • Ayakta uzun süre kalma
  • Genetik
  • Fazla kilolar

Varis tedavi edilmediği takdirde bacaklarda ağrı , yorgunluk hissi , yanma ve ayaklarda şişlik şeklinde insan hayatını olumsuz yönde etkileyecek durumlar ortaya çıkar. 60 yaş üstü kişilerde varis tedavi edilmezse ayaklarda yaralar açılmasına neden olabilir. Varis damarlarının içe doğru kanaması sonucunda ayaklarda morluk , şişlik ve ödem oluşur.

Varisten korunmak neredeyse mümkün değildir. Varis tedavisinin en kısa zamanda yapılması gerekir. Varisin ilerlemesini durdurmak için ayak kaslarını çalıştıran sporlar ve varis çorapları etkili olacaktır.

Varis tedavisi

İlerlememiş ve ameliyat gerektirmeyen varislerlere ilaç tedavisi ve ya lazer tedavisi uygulanabilir. Gelişmiş tıp sayesinde bütün varis türleri tedavi edilebilir. Öncelik toplardamar yetmezliğini tedavi etmektir. Lazer yöntemiyle tedavi edilen varisin tekrarlama olasılığı düşüktür. Tekrarlayan varislerde aynı tedavi yöntemi uygulanır ve büyük ölçüde sonuç alınmış olur.

 

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740