Veba Hastalığı Nedir, Teşhis Ve Tedavisi Nasıl Yapılır ?


Ölümün Siyah Rengi 

Bir diğer adı kara ölüm olarak bilinen bu hastalık korkutucu ve bulaşıcı olmasının sonucunda Avrupa’da binlerce kişiye bulaşmıştır. Bu hastalığı kapan hastalar her ne kadar rahatsızlıklarının farkında olmasalar da vücudu habersizce saran bir mikrop olarak tanınır. Antik çağdan beri günümüze hiç bir değişime uğramadan ulaşmıştır. Bu hastalık çabucak bulaşan ve öldüren bir hastalıktır. Her ne kadar insanlara farelerden geçiyor diye bilinse de asıl olan bilgi insanlara pirelerden bulaşıyor olmasıdır. Yalnızca fareler taşıyıcı olarak seçilen kurbanlardır. İnsanları öldürüyor olarak bilinen veba bulaştığı hayvanları da öldürüyor.

Belirtileri Önemseyin

Eğer bir insana veba hastalığı bulaşmış ise bu hastalığı anlama süresi sekiz ve on gün arasındadır. Veba hastalığın bulaşan insanlarda kusma, üşüme, dilde gözle görülecek şekilde renk koyulaşması, tükürükte kan, lenf bezi şişkinliği, deride lekeler, halsizlik gibi sorunları ortaya çıkarıyor.

Eskiden her ne kadar çaresi olmayan hastalık grubuna girse de şu anda tedavi oldukça iyi sonuçlar veriyor ve çaresi mümkündür. Eğer veba hastalığı erken dönemde teşhis edilirse bu hastalık için uyumlu aşılarla ve bazı güçlü antibiyotiklerle hastalığa çare bulunup iyileşme sağlanmaktadır. Veba hastalığına neden olan mikrop vücuda bulaştığı an hemen zarar vermeye başlar ve bulaşan kişide gözle görülür değişiklik meydana gelir. Bu nedenle vücudunuzda belli belirsiz üşüme, titreme, kusma, dil renginde koyulaşma ve bunun gibi birçok farklılık hissedilmeye başladığı an geç kalınmadan doktora mutlaka durum anlatılmalıdır. Her ne kadar tedavisi mümkün olan hastalık grubuna dahil olsa da vücuda kalıcı zarar da verebilir. Tüm bu zararların kalıcı bir sorun yaratmaması için hiç düşünmeden uzman bir doktora gidilmelidir. Aksi takdirde en sevdiğiniz insana bulaştırma ihtimalini düşünün.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 31 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740