Vitamin ve mineral eksikliği nasıl anlaşılır?

Vitamin eksikliği nedir?

Vitamin eksikliği vücuda depolanmayan vitaminlerin vücutta eksik kalmasından dolayı oluşan belirtilerdir. Bu belirtiler genellikle ciltte, tırnaklarda ve saçlarda görülmektedir. Örneğin içinde bulunduğumuz zamanda çoğunlukla sağlıksız yiyecek ve içeceklerden dolayı oluşan kansızlığın herkes tarafından bilinen en önemli belirtisi ciltte solgunluk ve sararmadır. Günümüzün en önemli sağlık problemlerinden biridir. Demir eksikliğine bağlı anemi yani kansızlık; yorgunluk, halsizlik, baş dönmesi ve daha bir çok olumsuzluklar yaşatmaktadır.

Vitamin eksikliği oluşmaması için dengeli ve düzenli beslenmek, ayrıca sağlıksız gıdalardan ve içeceklerden uzak durmak gerekir. Daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için sağlıklı beslenme şarttır.

Yağda eriyen ve vücudumuza depolanan vitaminler A, D, E ve K vitaminidir. Bu vitaminler vücudumuzdaki yağlara depolanır ve vücut ihtiyaç duyduğunda buradan kullanır. Tabi bu yağdaki vitaminlerin kullanılması için spor yapmaya ve vücudumuzda yağların yakılmasına neden olan bazı aminoasitlere ihtiyaç vardır. Bunların dışındaki diğer vitamin ve minerallerin fazlası vücuttan atılmaktadır.

vitamin-eksikligi

C vitamini özellikle kış aylarında vücudun direncini en üst seviyede tutmak için gereklidir. Ayrıca ağız ve diş sağlığı için vücut tarafından gerek duyulan vitaminlerdendir. Günlük c vitamini ihtiyacı gün içerisinde tüketilen besinlerden büyük oranda karşılanır. Ancak bazı durumlarda vücut c vitaminine daha fazla ihtiyaç duyar. Örneğin sigara kullanan kişinin vücudu c vitaminine daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çünkü sigaranın vücuda vermiş olduğu zarar, daha fazla c vitamini gerektirmektedir. En önemli c vitamini eksikliği halsizlik, direnç düşüklüğü ve diş eti çekilmesidir.

Vücudumuzda eksikliği hissedilen en önemli vitaminlerden biride B vitaminidir. Özellikle B12 eksikliğinde sinirlerde harabiyet ve bağışıklık sisteminin zayıflığı söz konusudur. B12 vitamininin vücuttan eksilme veya yetersiz kalmasının en büyük nedeni şeker hastalığıdır. Şeker hastalığı sinir sistemine zarar verdiğinden vücut B12 vitaminine daha fazla ihtiyaç duyacaktır. Eksikliğinde ise vücutta uyuşmalar ve karıncalanmalar meydana gelir.

vitamin-eksikligi

Mineraller vücudumuzun sağlıklı bir şekilde işlevini sürdürebilmesi için gereklidir. Örneğin kalsiyum kemik gelişimi ve magnezyum ile birlikte kemik yapısının korunması için gereklidir.

Çinko, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu en önemli minerallerden biridir. Çocuklarda gelişim için, yetişkinlerde ise sağlıklı saç ve tırnak oluşumu, yaraların daha çabuk iyileşmesi ve dokuların onarımını için gereklidir. Çinko eksikliğinde saç dökülmesi, tırnak kırılması ve yaraların geç iyileşmesi gibi belirtiler görülebilir.

Bazı vitaminlerin eksikliğinde gözle görülen belirtiler;

Saç dökülmesi

sac-dokulmesi

Saç dökülmesi çoğu zaman vitamin eksikliğine bağlı olmasa da vücuttaki bazı vitaminlerin de eksikliği ile artmaktadır. B grubu vitaminlerden olan biotin, vücutta eksik kaldığında saç dökülmesi artabilir. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer eksiklik ise çinkodur. Çinko sağlıklı saç yapısı için gerekli olan minerallerden biridir.

Tırnak yapısı

Tırnaklar yeterince güçlü ve parlak olamıyor ise büyük olasılıkla vitamin ve mineral eksikliği kaynaklı olabilir. Çinko ve biotin eksikliği tırnakların yeterince güçlü çıkmamasına ve geç uzamasına neden olabilir.

kirilgan-tirnak

Kuruyan cilt

A vitamini ve E vitamini eksikliğinde ciltte kurumalar ve çatlamalar gerçekleşebilir. E vitamini sağlıklı ve esnek cilt oluşumu için vücudun ihtiyaç duyduğu yağda eriyen vitaminlerden biridir. A vitamini ise cildin rengini veren ve onarımını sağlayan vitaminler arasındadır.

Diş çürükleri

Diş çürükleri genellikle ağız içi bakterilerden kaynaklanan bir problemdir. Ancak bazı vitamin ve minerallerin eksikliğinde diş çürükleri artabilir. C vitamini ağız içi bakterilerin azalmasını sağlar ve diş eti çekilmelerini büyük oranda önler. Diş yapısının korunması ve dişlerin daha güçlü yapıya sahip olmaları için kalsiyum ve kalsiyumun vücuda emilimini sağlayan D vitamini gereklidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Temmuz 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740