D Vitamini Faydaları

d-vitamini-nelerde-bulunur

D VİTAMİNİ FAYDALARI NELERDİR?

D Vitamininin Faydaları Nedir, Hangi Rahatsızlıklara Karşı Direnç Sağlar?

İnsan vücudu için son derece gerekli olan D vitamini faydaları saymakla bitmiyor. D vitamini akyuvarların çalışmasında aktif rol oynayarak bağışıklık sistemini güçlendirir, vücut direncini arttırır. Kemikleri güçlendiren kalsiyum mineralinin, vücutta dengeli sayıda bulunmasına yardımcı olur. Kemiklere faydasının yanı sıra, dişlerde bolca bulunan fosfor mineralinin seviyesini de D vitamini belirler. Bu alanda henüz kesin bulgular ortaya konulmamasına rağmen, yapılan bazı araştırmalar D vitaminin insan beynine ve otonom sistemine destek çıkmasıyla, Alzheimer ve MS gibi bazı hastalıkların kontrol edilmesine yardımcı olduğunu göstermektedir. Şeker hastalarında insülin dengesinin sağlanmasında da katkısı büyüktür.

Herkes tarafından bilindiği gibi, güneş ışınlarının en sağlam D vitamini kaynağı olduğu, yadsınamaz bir gerçektir. Bunun yanında yiyecek olarak bazı balık türleri ile süt ve süt ürünlerinde de D vitamini bol miktarda bulunur.

D Vitamini İçeren Besinler

Aşağıda belirtilen besinler 100 gram üzerinden değerlendirilmiş olup, kişinin günlük D vitamini ihtiyacının yüzde kaçını karşıladığı yazılmıştır.

1 – Somon balığı, %90
2 – Ton balığı, %60
3 – Sardalye, %30
4 – Hamsi,
5 – Yumurta,
6 – Süt ve süt ürünleri (ayran, yoğurt, kefir, peynir vs.),

D VİTAMİNİ ZEHİRLENMESİ

D vitaminin vücut için gerekliliği tartışılmaz. Fakat alınması gerekenden çok daha fazla D vitamini almanın da bazı zararlı sonuçlar doğurabileceği düşünülüyor. D vitamini zehirlenmesi olarak geçen bu durumun, normal beslenmeyle oluşması çok düşük bir ihtimaldir, ek olarak alınan D vitamini ilaçlarının dozunun ayarlanmaması ile ortaya çıkabilir. D vitamini zehirlenmesi sonucunda baş dönmesi, kusma, tansiyonun anlık yükselmesi, akut taşikardi ve böbreklerde zararlar meydana gelmesi gibi durumların ortaya çıkma ihtimali bulunmaktadır.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan D Vitamini Nelerde Bulunur? başlıklı makalemizde D vitamini, Gün Işığı Vitamini ve organik D vitamini hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın