D Vitamini Nelerde Bulunur?

D VİTAMİNİ

D vitamini vücudumuzun ihtiyacı bakımından çok önemli bir vitamin türüdür. D vitamini öncelikle en sağlıklı ve doğal olarak güneşte bulunur. Güneş ışığında D vitamini bulunmasına karşın, en organik D vitaminidir. Gün ışığında güneşin altında 20-30 dakika bulunmak vücudumuzun günlük D vitamini ihtiyacını fazlası ile karşılayacaktır. D vitamini güneşte de bulunduğu için aynı zamanda “Gün Işığı Vitamini” olarak ta adlandırılmaktadır.

D vitamini vitaminler arasında en önemlisi diyebiliriz, zira D vitamini doğrudan insan iskelet sağlığı ve diğer organlar açısından oldukça önemlidir. Bu yüzden uzmanlar mutlaka insanların yeterince D vitamini alması gerektiği konusunda uyarıyor. Hastalıklara ve bağışıklık sistemi için önemli olduğunu belirtiyorlar. Tabi fazlası yine zararlı olacaktır. Bilim adamları fazla D vitamini aldığımız durumda vücudumuzda bazı değişikliklere neden olabileceğini ve yan etkilerinin olabileceğini söylüyorlar. Bu yan etkilerden bazıları şunlardır;

– Mide bulantısı
– Kabızlık
– iştahsızlık
– Kilo kaybı
– Güçsüzlük

Fazla D vitamini alımında bunların yanı sıra bazı ciddi durumlara da neden olabilir. Bunlar;

– Akciğerde kalsiyum artışı
– Böbrek taşı oluşumu
– Çeşitli böbrek hastalıkları

D vitaminin diğer vitaminlere göre en önemli özelliği besinlerden hariç güneşte bulunmasıdır. Diğer vitaminler ise sadece besinlerde bulunur.

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ 

D vitamini eksikliği bazı hastalıklara neden olabiliyor. Özellikle D vitamini eksikliği en çok kemikleri etkiler. D vitamini özellikle çocuklarda raşitizm denilen kemik eğriliği hastalığına neden olur.  D vitamini hakkında yeterince bilgi verdik. Peki, D vitamini hangi besinlerde bulunur?

D VİTAMİNİ NELERDE BULUNUR?

D vitamini içeren besinler maalesef oldukça azdır. Bu yüzden bazı ürünlerde doğrudan üretimde D vitamini takviyesi yapılmaktadır. D vitamini içeren besinler ise şunlardır;

  • Süt ve süt ürünleri
  • Bazı balık türleri
  • Yumurta
  • Patates
  • Mantar

D vitamini açısından zengin besinlerdir.

Bir önceki sağlık bilgisi yazımız olan Kimler Vitamin ve Mineral Kullanmalı? başlıklı makalemizde vitamin desteği, vitamin ilaçları ve vitamin mineral hakkında bilgiler verilmektedir. Ayrıca öğrenmek istediğiniz veya paylaşmak istediğiniz bilgiler varsa konu altından yorumla iletebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın