Vitiligo Nedir? Vitiligo Kimlerde Görülür?

VİTİLİGO

Vitiligo cildin doğal rengini kaybetmesi sonucu oluşan beyaz plaklardır. Hastalığa neden olan vücut bağışıklık sistemidir. Bağışıklık sistemi cilde renk veren melanositleri yabancı madde olarak algılayarak etkisiz hale getirmesi ile başlar. Vitiligo hastalığı cildin normal renginden plaklar halinde daha açık olmasına sebep olur. Vitiligo olan bölgede kıl köklerininde etkilenmesi ile tüylerde beyazlaşma görülür. Cilt üzerinde oluşan her beyaz leke vitiligo olmayabilir. Tam olarak teşhis edilmesi için ilgili uzman doktora başvurmak gerekir.

Vitiligo, çoğunlukla vücudun el ve yüz bölgelerinde görülmektedir. Bununla birlikte boyun, kollar , göğüs ve genital bölgede görülebilen bir hastalıktır. Güneşinde etkisi ile bronzlaşan ciltte vitiligo belirtileri daha fazla belli olur. Güneşin vitiligo hastalığına herhangi bir zararı yoktur, sadece bronzlaşmadan dolayı vitiligo olan bölgeler belirir. Vitiligo hastalığı toplumda her yüz kişiden ortalama 1 inde görülmektedir.

Vitiligo genetik bir hastalık değildir. Vitiligoya neden olan en önemli faktörler; geçirilen ağır viral hastalık sonucu bağışıklık sisteminin zarar görmesidir. Depresyon, bunalım ve stres gibi ruhsal dengenin bozulması vitiligo hastalığına neden olabilir. 

Vitiligo tedavi edilebilen bir hastalıktır. Öncelikle vitiligonun nedenleri araştırılmalı ve tedavi ona göre yapılmalıdır. Vücuttaki her beyaz leke vitiligo olmayabilir. Yapılan tahlil ve tetkikler sayesinde vitiligo hastalığı teşhis edilebilir. Kişi daha önce ağır bir hastalık geçirdi ise ve ruhsal bunalım geçirdi ise cildindeki beyazlıkların vitiligo hastalığı olma ihtimali yüksektir. Ancak kişi ağır hastalık ve ruhsal bozukluk geçirmedi ise cildindeki beyazlıkların vitiligo olma ihtimali düşüktür.

Vitiligo hastalığının tedavi yöntemleri :

Cilt nakli: normal renkteki deri tabakasından vitiligo olan bölgelere nakil yapılır.

Güneş terapisi: vitiligo olan bölgelere ilaçlı krem sürülür ve güneşe çıkılır. Güneşin renk melanositlerini uyararak cildin doğal rengini alması sağlanır. Ancak bu yöntem ile tedavi olasılığı düşüktür.

İlaç tedavisi: kortizon içeren ilaçlar ve Pumekrolimus ve Takrolimus içerikli kremler ile tedavi edilebilir.

Fototerapi: ışık tedavisidir. UV-B ışınlarının kullanıldığı bir tedavi yöntemidir. Başta vitiligo ve sedef gibi birçok deri rahatsızlığında bu yöntem kullanılmaktadır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 21 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740