Vücut ağırlığının korunması için neler yapılmalıdır?

zayiflama

Kilo kontrolü

Günümüzde fiziksel etkinliklerin azalması ve sağlıksız yiyecekler vücutta yağlanma ve kilo artışına neden olmaktadır. Kilo artışı çeşitli sağlık problemlerini beraberinde getirmektedir. Kilo arttıkça vücudumuzdaki en önemli organ olan kalp çalışma fonksiyonlarında değişiklikler görülür. Fazla kilolu bir insanda kalp damar hastalıkları inme şeker hastalığı gibi hastalıklar görünürken aynı zamanda yaşam kalitesi de düşmektedir. Çünkü fazla kilolu kişiler her zaman hareketsiz ve enerjisizdir. Enerjik bir vücut kilo aldığında daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu enerji karşılanmadığı zaman yorgunluk ve halsizlik belirtileri ortaya çıkar.

Kişi öncelikle vücut ağırlığının boyuna göre normal olup olmadığını öğrenmelidir. Vücut kitle indeksi ile kaç kilo vermesi gerektiğini öğrenebilir. Yaşam kalitesinin artması için gerekli olan kiloya gelinliğinde bu kilonun korunmasına özen gösterilmelidir. Çünkü vücut gelmiş olduğu kiloya yani alışmış olduğu vücut ağırlığına geri dönmeye çalışır. Bu nedenle diyet esnasında verilen kilolar diyet bırakıldığında anında geri alınır. Bunun nedeni ise vücudun kaybettiklerini geri kazanma özelliğinin olmasıdır .

Normal kiloya gelindiğinde bu kiloyu korumak için ilk yapılması gereken beslenme alışkanlığını düzene koymaktır. Beslenme alışkanlığı denince ilk akla gelen az yemek değildir. Günlük kalori ihtiyacına göre tüketim yapmak aç kalmak anlamına gelmez. Aç kalmak vücudun günlük kalori ihtiyacından daha az kalori tüketmektir. Düzenli beslenme ise vücudun gerektiği kadar kalori miktarını karşılamaktır. Bu sayede vücut aynı kiloda kalabilir.

Normal kiloya gelindiğinde vücut ağırlığının korunması için yapılması gereken diğer işlemlerden biri de fiziksel etkinlikleri arttırmak ve hareketsiz geçen zamanı azaltmaktır. Her yaş grubunda günlük vücudun harcadığı kalori miktarı değişiklik göstermektedir. Genç yaşlarda vücudun harcadığı kalori miktarı artış gösterirken ileri yaşlara doğru vücudun harcadığı kalori miktarı azalmaktadır. Bu nedenle yaş ilerledikçe vücutta kilo alımı bu yüzden görülür. Bu duruma düşmemek için yaş ilerledikçe hareket arttırılmalı ve yiyecek ve içecekler dikkatli tüketilmelidir. İlerleyen yaşlarda yüksek kalorili gıdalarla beslenmek ve şekerli içecekleri fazla tüketmek daha fazla hastalık riskine neden olabilir . İlerleyen yaşlarda kilo almamak ve sağlığı korumak için farklı türlerde sebze ve meyve türleri arttırılmalıdır. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler ve protein açısından zengin olan baklagiller tüketilmelidir. Ekmekler kepekleri ile birlikte tam tahıl ürünü olarak tüketilmelidir. Yağlı besinleri fazla tüketmek yerine yağsız yoğurt, yağsız peynir ve yağsız süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Protein türleri protein içeren farklı gıdalardan alınmalıdır. Kırmızı et, beyaz et, süt, yumurta, fasulye, ceviz ve fındık gibi protein kaynağı olan besinler azar azar tüketilmelidir. Deniz ürünleri omega 3 açısından zengin olduğu için kalp ve damar sağlığının korunması için tüketilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 13 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740