Vücut Susuz Kalırsa Ne Olur?

VÜCUT SUSUZ KALDIĞINDA NE OLUR?

Yaz aylarında sıcaklarında etkisi ile terleme yolu ile vücuttan su atılır. Ancak vücuttan atılan suyu yerine koymak gereklidir. Aksi halde vücudun sağlıklı olarak işleyişi bozulabilir.

Vücudumuzda ki hayati önem taşıyan organlardan beyin ve kalp, görevlerini yerine getirebilmeleri için vücutta yeterli miktarda su bulunmalıdır. İnsan vücudunun 3\4 ü su olduğuna göre bu suyun eksilmesinin ne kadar zararlı olabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

GÜNLÜK SU İHTİYACI

Günlük su ihtiyacı yetişkin bir kişide ortalama 2 veya 4 litredir. Ancak bu durum yaz aylarında sıcaklarında etkisi ile değişebilmektedir. Özellikle açık havada çalışan ve çok fazla su kaybeden kişiler günlük su ihtiyacına aldırmaksızın azar azar ve sürekli olarak su tüketmelidirler.

susuzluk

Su içerken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri; suyun birden fazla miktarda tüketilmemesidir. Mideyi birden aşırı su ile doldurmak hazımsızlık ve beraberinde yorgunluk yapabilir. Bu yüzden su belirli aralıklar ile ve yeterli miktarda içilmelidir.

VÜCUT SUSUZ KALDIĞINDA NE OLUR?

Vücut susuz kaldığında çoğu zaman fiziksel rahatsızlıklar baş gösterir. Ancak bazı durumlarda ruhsal bozukluklara neden olmaktadır. Örneğin sinirlilik, gerginlik ve huzursuzluk vücudun susuz kalması ile oluşabilecek ruhsal bozukluklardır.

vucut-susuz-kaldiginda

Vücudun susuz kalması demek terlemenin olmaması demektir. Bilindiği gibi vücuttaki zararlı maddelerin bir çoğu terleme yolu ile dışarı atılmaktadır. Terleme yolu ile vücuttaki zararlı maddelerin dışarı atılmaması halinde vücuttaki zararlı maddeler hastalıklara neden olarak sağlıklı yaşamı etkiler.

Ağız kuruluğu susuzluktan kaynaklanan diğer olumsuzluklardandır. Ağız kuruluğu ile ağızdaki bakteri sayısında artış olur ve ağız kokusu diş çürümesi gibi olumsuzluklar meydana gelebilir.

Vücut susuz kaldığında beyin fonksiyonları yeterli düzeyde çalışmaz. Düşünme, öğrenme, odaklanma ve hafıza problemlerine neden olabilir.

vucut-susuz-kalirsa

Kalp vücudun hayati önem taşıyan organlarından biridir. Vücut susuz kaldığında kalp çarpıntısı, tansiyon düşüklüğü ve kalp ritim bozukluğu gibi problemlere neden olabilir. Ayrıca damar bozukluğuna ve buna bağlı oluşan hastalıklara neden olabilmektedir.

Vücut susuz kaldığında  cilt nem dengesini kaybeder ve ciltte çatlamalar oluşur. Buna bağlı olarak deride kaşıntı ve kızarıklık ile birlikte döküntüler meydana gelebilir.

Kabızlık vücudun susuz kalması sonucunda oluşabilecek bağırsak bozuklukları arasındadır. Su ihtiyacı karşılanmayan vücudun sindirim sisteminde bozukluklar meydana gelir. Kabızlık, hazımsızlık ve şişkinlik bunlardan bazılarıdır.

vucut susuz kalırsa ne olur

Susuzluk yorgunluk ve bitkinlik yapabilir. Susuz kalan vücutta kan yeterince akışkan değildir. Kanın yeterince akışkan olmaması yorgunluk ve halsizlik yapar.

Aşırı susuzluk ciddi rahatsızlıklara neden olabilir!

Vücudun aşırı su kaybetmesi halinde kişi komaya girebilir. Bu oran %10 olarak açıklanmıştır. Vücuttaki suyun %10 u atılıp yerine konulmadığı takdirde beyin fonksiyonları ciddi derecede zayıflar ve sayıklama ve baş dönmesi ile birlikte susuzluktan bayılma gerçekleşir ve bu durum kişiyi komaya sokabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Ağustos 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vücut Susuz Kalırsa Ne Olur? (6 Yorum)

  1. Vücudun susuz kalmasının belirtilerinden biri gözlerdeki kuruluk, ben ne zaman az su içsem gözlerde kuruluk ve batma oluyor.

  2. Vücudun 3/4 ü su olduğuna göre su ile çalışan bir mekanizma susuz kalırsa ne olur?

  3. Susuz kalan vücutta kalp sağlıklı çalışamaz, kalp iyi çalışmadımı bittin zaten.

  4. Kış aylarında soğuk günlerde fazla su içemiyoruz, zaten hava soğukken insanın aklına bile gelmiyor su içmek, yanlış mı yapıyoruz acaba

  5. Vücut susuzluğa ne kadar dayanabilir acaba heleki bu sıcak yaz aylarında, kış aylarında o kadar sorun olmuyor. Yaz aylarında bir kaç gün susuz kalsak herhalde iç organlar iflas eder.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740