Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atan besinler (Detoks)

Detoks

Sağlıklı beslenmek vücudumuzda zararlı madde birikmesini önleyen en önemli faktörlerdendir. Sağlıklı yaşamak için dengeli ve düzenli beslenmek gerekir. Sağlıksız besinler, paketlenmiş kimyasal içeren besinler, sağlıksız içecekler, yanık gıdalar, iyi pişirilmemiş yemekler, sigara ve alkol gibi zararlı maddeler vücutta zararlı toksinlerin birikmesine neden olmaktadır.

Kandaki zararlı maddeler karaciğer tarafından temizlenir. Karaciğer ise kandaki zararlı toksinleri alıp etrafındaki yağların içerisine depolar. Depolanan bu zararlı maddelerin bir çoğu idrar ve dışkı yolu ile dışarı atılır. Bu zararlı maddeler dışarı atılmadığında yağların yakılması ile birlikte açığa çıkar ve vücutta serbest kalır. Serbest kalan zararlı maddeler hastalıklara neden olmaktadır. Ayrıca bu serbest radikaller hücrelere zarar vererek kanser riskini artırmaktadır.

Vücuttaki bu zararlı maddelerin dışarı atılmasında bazı besinler vücuda destek olur. Genellikle sebzeler vücudun bakteri, virüs ve zararlı mikroorganizmalardan arınmasını kolaylaştırır. Zararlı maddelerin dışarı atılmasını kolaylaştıran bazı besinler şunlardır;

detoks

Enginar; Enginar karaciğer fonksiyonlarının daha sağlıklı çalışması için kullanılabilir. Enginar karaciğerin temizlenmesi için tüketilmesi gereken besinler arasındadır.

Sarımsak; Sarımsak vücudu bakteri, virüs ve zararlı maddelere karşı direncinin artmasını sağlar. Vücuttaki zararlı maddelere karşı vücudun faaliyetini artırır. Sarımsak kanser hastalığına yakalanma riskini azaltır.

Ekşi; Ekşi yemek vücudu güçlendirir ve zararlı maddelerin dışarı atılmasını sağlar. Ayrıca mide bağırsakta bulunan zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlar. İdrar yolundaki zararlı maddeleri temizler.

sarımsak

Limon; C vitamini kaynağı olarak günümüzdeki önemi ve kullanım alanı geniş olan limon, vücuda dinçlik ve enerji vererek vücut faaliyetlerinin artmasını ve vücudun zararlı maddelere karşı dirençli olmasını sağlar. Özellikle sabah aç karına 1 bardak limonlu su içmenin vücuda bir çok faydası bulunmaktadır. Sabah aç karına içilen limonlu suyun en önemli faydalarından biri de zararlı maddeleri vücuttan atmasıdır.

Soğan; Soğan mikrop öldürücü özelliği bulunan besinler arasındadır. Vücuttaki mikropların faaliyet halinde bulunmasını engeller.

Dereotu; Dereotu sindirim sisteminin zararlı maddelerden temizlenmesini sağlar. Mide ve bağırsak yollarını zararlı bakteri ve virüslerden temizler.

Maydanoz; Maydanoz idrar yollarındaki zararlı bakteri ve diğer mikroorganizmaların dışarı atılmasını sağlar. Böbrekleri ve idrar yollarını temizleyerek enfeksiyon oluşmasını riskini azaltır.

enginar

Keten tohumu; Keten tohumu yağı kandaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Ayrıca bağırsaktaki faydalı bakterileri artırarak zararlı bakterilerin dışarı atılmasını sağlar.

Sirke; Sirke antimikrobiyal özelliği sayesinde vücuttaki bakteri, virüs ve diğer mikroorganizmaların temizlenmesini sağlar.

Kara lahana; Kara lahana vücudun zararlı maddelerden temizlenmesini sağlayan önemli besinler arasındadır.

Biber; Biber antioksidan özelliğe sahip olan besinler arasındadır. Zararlı maddelerin vücuda zarar vermesini büyük ölçüde önler.

Brokoli; Brokoli, hücre yapısının korunmasını sağlar ve zararlı maddelerin hücrelere zarar vermesini önler. Bu sayede kanser hastalığı riskini azaltır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atan besinler (Detoks) (5 Yorum)

  1. Dr saraçoğlu nun karışımı var sarımsak limon maydanoz bu üçlü bence en iyi detoks karışımı ben çok fayda gördüm tavsiye ederim.

  2. Bence sağlıklı yaşamak için bol sebze meyve tüketmek ve kırmızı etten uzak durmak önemli. kırmızı et insanın ömrünü kısaltıyor.

  3. bu zamana kadar detoxun hep faydasını duydum acaba bu detoxun hiç zararı yok mu sürekli sebze meyve tüketmek te bence vücudu etkileyebilir


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740