Wilson Hastalığı Nedir? Belirtileri Nelerdir?

wilson_hastaligi

Wilson Hastalığı

Hastalıkların hepsi bildiğimiz gibi sonradan oluşmaz. Bazıları da kalıtsal, yani doğuştandır. Wilson hastalığı da doğuştan olan hastalıklardandır. Son derece nadir olarak görülen Wilson hastalığı 30 bin kişiden birinde oluşan genetik bir hastalıktır. Peki, Wilson hastalığı nedir belirtileri nelerdir?

Vücudun çeşitli bölgelerinde (karaciğer, beyin, böbrek, kornea) yüksek oranda bakırın birikmesiyle meydana gelir. Aslında vücudumuzun sağlıklı ve diri kalabilmek adına az miktarda bakıra gereksinimi vardır. Sağlıklı vücut, ihtiyaç fazlası bakırı bünyesinden atar. Ancak Wilson hastalarında bu mümkün değildir.

Wilson Hastalığının Belirtileri

Doğuştan oluşan bir hastalık olmasına karşın uzun yıllar fark edilmeyen bir hastalıktır. Vücutta bakırın birikip, belirtilerinin ortaya çıkması uzun bir süreli bir zaman dilimine yayılabilir. İlk olarak iltihaba dayalı karaciğer belirtileri kendini gösterir. Karaciğer iltihabına bağlı karın çevresinde ağrılar, kusma, sarılık, asit oluşur. Tedavi edilmezse karaciğer yetmezliği oluşabilir. Hastaya karaciğer nakli gerekebilir.

Beyin bölgesinde bakır birikimine göre de; konuşma zorlukları, ellerin ve kolların işlevlerini yerine getirme de zorluk, yürüme bozukluğu, hareketlerin yavaşlaması, baş ağrısı ve hastalığa dayalı nöbetler görülebilir. Ayrıca değişken ruh hallerine, yoğunlaşma sorunları yaşamaya ve bunalımlara da neden olabilir.

Görebilecek diğer belirtiler ise gözde oluşan bakır halkaları, kansızlık (anemi), kemik erimesi, pankreas iltihabı, böbrekte oluşan hasarlar ve kalp hastalıklarıdır.

Bilinmesi Gerekenler

Wilson hastalığının tedavisi ömür boyu devam edilmesi gereken bir süreçtir. İlaçlar yoluyla ihtiyaç dışı bakırın vücuttan atılması sağlanır.  Akabinde tedavi devam ettirilerek tekrar bakır birikmesi önlenmeye çalışılır. İlaç kullanımının bırakılmaması gerekir. Aksi  halde bakır, tekrar birikmeye başlar. İlaç dışında hastaların bakır içeren besinlerden de uzak durması gerekmektedir. En önemli husus ise erken tanıdır. Bu sayede hastalar için sürdürülebilir yaşam mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Şubat 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740