Yağlı beslenmek zararlı mı?

YAĞLI BESİNLER ZARARLI MI?

Halk arasında yaygın olarak konuşulan yağlı besinlerin zararlı olduğu ve hiç tüketilmemesi gerektiğine vurgu yapılmaktadır. Ancak yağlı besinlerin zararlı olmadığı yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkmış ve hatta yeterli miktarda yağlı besin tüketmeyen kişilerin erken ölüm riski taşıdığı belirtilmiştir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de kişinin dengeli olarak yağlı besinleri tüketmesidir.

Yağlar vücut tarafından ihtiyaç duyulan ve gerekli olan besinlerdir. Gerek cilt güzelliği ve en önemlisi kalp ve damar sağlığı için yağlı besinler gereklidir. Yağlı besinler aşırı tüketildiğinde damarlarda birikme yaparak damar tıkanıklığına sebep olabilir. Ancak yeterli miktarda ve dengeli olarak yağlı besinler tüketildiğinde kalp ve damar sağlığı açısından oldukça önem taşır.

Örnek olarak kuruyemişler yağlı besinlerdir. Günde 1 avuç kadar kuru yemiş tüketmenin insan sağlığına önemli faydaları bulunmaktadır.

yagli-yemek-zararli-mi

En çok tüketilen ve yemeklerde ilk tercih olan ayçiçek yağı fazla tüketildiğinde kişiye rahatsızlık verebilir. Bu yüzden ayçiçek yağı ile birlikte zeytin yağınında ara ara tercih edilmesi daha doğru olur. Ayrıca zeytin yağının şifasından da faydalanılmış olunur.

Yağsız beslenmek vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir!

Yağlar vücudumuzun bir parçasıdır. Yağlı besinler bazı organların düzenli çalışması için gereklidir. Örneğin sıfır yağ ile beslenmek beyin fonksiyonlarını etkileyebilir. Unutkanlık, hafıza problemleri ve konsantrasyon bozukluğu yapabilir.

Kalp ve damar sağlığı için en önemli besinlerden biri de yağdır. Kan damarlarında akıcılığın sağlanması için iyi huylu kolesterol (HDL) seviyesinin dengede kalması gerekir. Aksi halde damar sertliği ve diğer damar hastalıkları meydana gelir.

yagli-besinler

Yağlı besinler sağlıklı cilt için oldukça önem taşır. Cildin nem kazanması ve beslenmesi için yağlı besinler tüketilmelidir. Yağsız beslenmek cilt sağlığını olumsuz etkiler. Cilt kurur ve bununla birlikte çatlamalar meydana gelebilir. Yağsız beslenmek cildin soluk ve mat görünmesine sebep olabilir.

Yağsız beslenen kişiler üzerinde yapılan araştırmalara göre; yağsız beslenmenin vücut için faydalı olmadığı aksine zararlı olduğu ortaya çıkmıştır. Dünya çapında binlerce kişi üzerinde araştırma yapılmış ve yağsız beslenen kişilerin kalp ve damar hastalığı başta olmak üzere bir çok sağlık problemleri oluştuğu görülmüştür. Ayrıca yağsız beslenen kişilerin erken ölüm riski taşıdığı araştırma sonucunda ortaya çıkmıştır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 7 Eylül 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740