Yağlı eller bitlenmeye neden olur mu?

Bitlenme

Çoğunlukla ilkokullarda çocuktan çocuğa kolayca ulaşabilmektedir. Veliler ve öğretmenler bit salgınından korunmak için farklı yollara başvurmaktadır. Bit konusunda en fazla yaygın olan ve en fazla konuşulan yanlışlardan biri de yağlı ellerle saçlara dokunmanın bitlenme yapabileceği konusudur. Unutulmamalıdır ki saç kökleri saçların beslenmesi için sebum adı verilen yağlı bir salgı üretmektedir. Yani şu demek oluyor ki yağlı ellerle saçları dokunmanın bit ile uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Saçların yağlı ya da yağsız olması bitlerin bulaşması için ya da yağlı saçta bitlerin barınması için hiç de önemli değildir.

En çok yapılan yanlışlardan biri çocuklarımızın yağlı elleriyle saçlarına dokunmanın onları bitlendireceği konusunda uyarılmasıdır. Bitler hayvanlardan insanlara ve insanlardan insanlara ulaşabilmektedir. İsterseniz saçlarınızı yağ ile yıkayın yine de bitlenmez. Çocuklarımıza bu şekilde yanlış bilgi vermek yerine, onlara temizliğe ve hijyene önem vermeleri gerektiğini söylemek bence daha doğru olur. Çocuklarda el hijyeni çok önemlidir. Çocuklara neredeyse bütün hastalıklar ellerin yeterince hijyenik olmamasından dolayı bulaşır. Hiperaktif olduklarından her alana her malzemeye dokunabilirler. Doğada bulunan parazit ve bakterilerden birçoğu dayanıklı olabilmektedir. Bu nedenle bit gibi parazitler rahatlıkla çocuklara bulaşabilmektedir.

Bitlenmeden korunmak için ne gibi önlemler alınabilir?

Öncelikle çocuklar sık sık yıkanmalıdır.

Çocukların temiz ve hijyenik ortamlarda bulunması sağlanmalıdır.

Çocukların kedi ve köpek gibi sokak hayvanlarını sevdiklerinle kesinlikle banyo yaptırılmalıdır.

Çocukların çamaşırları düzenli olarak yıkanmalıdır.

Okula giderken bit tokası veya bit rozeti takılmalıdır.

Bit bulaştığında ve saçlardan uzaklaştığında evdeki kullanılan çamaşırlar yastıklar ve battaniyeler yıkanmalıdır. Bit İnsan vücudundan ayrıldıktan sonra ortalama 2 gün boyunca hayatta kalabilmektedir. Yani bitler uzaklaştırıldıktan sonra iki gün daha risk vardır.

Okul çağındaki çocukların saçları sık sık kontrol edilmeli ve bulunan bit yumurtlamadan imha edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 17 Mayıs 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yağlı eller bitlenmeye neden olur mu? (1 Yorum)


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740