Yağlı yemeklerin sağlığa zararları

Bol Yağlı Yemekler Sağlığa Zararlı Mıdır

                                   
Yağlı yemekleri toplum tarafından fazlaca tüketilen besinlerdir. Özellikle Türk Kültüründe yağlı yemek oldukça yaygındır. Yağ bakımından fazla olan yemekler, kilo problemi başta olmak üzere birçok hastalığı beraberinde getirebilir ve çeşitli  sağlık problemlerine yol açabilmektedir.

Çok fazla yağ tüketimi, kızarmış ve hazır yağlı yiyecekler damarları tıkar. İnsan yaşamı için önemli olan organların fonksiyonlarını yavaşlatır. Zarar verir. Sağlığa zararlıdır. Fazla yağ tüketimi hızlı kilo alımına yol açtığı gibi tansiyon yükselmesi, kalp hastalıkları, diyabet, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları, kanserin çeşitli türlerine yakalanma riskini arttırabilir.

Beyne Zararlı

Science dergisinde yayınlanan İspanyol beslenme uzmanları ve psikiyatrları tarafından yürütülen araştırmaya göre yağlı yemekler zihin sağlığına da zarar veriyor. Bilim adamları 6 yıl boyunca 1200 kişilik bir grup üzerine çalışma yapmıştır. Deneyin başında gönüllü olarak kabul edilen insanların bilişsel yeterliliği ölçüldü. Sonuçların temiz çıkması üzerine uzmanlar, insanlara trans yağ içeren ürünler takdim ettiler. Bu trans yağlar yaygın olarak fast foodlar da bulunuyor. Bu besin maddeleri kolayca sindirilmiyor. 6 yıl boyunca trans yağ içeren besinler tüketen insanların bu süreçte yaş ve cinsiyetleri de hesaba katılarak psikolojik davranışları gözlemlendi.

Sonuç olarak 650 kişinin 6 yıl boyunca klinik depresyon belirtilerini sürekli olarak gösterdiği kaydedildi. Günümüzde ise bu oranın %42 olarak arttığı gözlemlenmiştir. Fazla abur cubur veya trans yağ tüketmek depresif hastalıklara yakalanma riskini arttırdığı bilimsel kanıtlanmıştır.

Diyette Yağ Oranının Önemi

Sağlığın önemi ve korunması bakımından diyette alınan yağ miktarının yeterli miktarı aşmaması gerekir. Bunun için kırmızı et yerine hindi, balık ve tavuk eti tercih edilebilir. Haftada en az 1 porsiyon balık tüketilmelidir. Etli yemeklere eklenen yağ miktarına dikkat edilmeli. Katı ve hayvansal gıdalar yerine zeytinyağı gibi sağlıklı sıvı yağlar eklenmelidir. Ayrıca hayvansal gıda olan sakatat; işlenmiş et olan sosis, salam, sucuk; Hayvanlara ait kuyruk yağı, iç yağı, katı yağlar kullanılmamalıdır. Kızartma usulü yapılan yemekler ızgara, haşlama veya fırında pişirilmelidir. Sağlıklı bir diyet için yağ oranı az sebze ve meyveler, az yağlı etler, balık ve düşük yağlı besinler tercih edilmelidir.

blank

Ergenlik Döneminde Yağ Tüketimi

Aşırı yağ tüketimi ergenlik döneminde çocukları psikolojik ve sağlık yönünden etkilemektedir. Büyüme çağındaki çocuklarda aşırı kilo alımının yol açtığı obezite sık görülmektedir. Sağlıklarının bozulmalarının yanında özgüven kaybı, kendini yetersiz hissetme gibi psikolojik sorunlar ortaya çıkar. Bu durumda çocuklar spora yönlendirilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 18 Temmuz 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Yağlı yemeklerin sağlığa zararları (2 Yorum)

  1. yağlı yemeklerin zararları olduğunu herkes biliyor ama bilimsel olarak bilgileri yok en zararlısıda margarin

  2. Yağda kızartılan ve aşırı yağlı yemeklerin hepsi zararlı, birçok rahatsızlık veriyor, bunlardan bazıları anında bazılarıda yıllar sonra kronik hastalık olarak kişiye geri dönüyor.


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740