Yanık Çeşitleri ve Tedavisi

YANIK

Yanıkta uygulanması gereken yöntemler

Cilt yanıkları aşırı sıcak maddelerin cilde temas etmesi sonucu oluşan deri lezyonudur. Yanık çoğunlukla sıcak maddelerden kaynaklanır. Elektriğe maruz kalma , kimyasal maddeler , asitler ve güneşten ışınlarına maruz kalma yanık oluşturabilir. Yanık çeşitleri 1. 2. 3. ve 4. derece olmak üzere vücuda verdiği zarara göre değişir.

 

 

 

1. Derece yanıklar deri üzerinde kızarıklık ve ağrı oluşturur. Deri kaybı söz konusu değildir. Yanık kremleri ile ortalama 5 gün içinde iyileşme görülür. Ağrıyı gidermek açısından lidokain içeren ve nemlendirici kremler kullanılabilir. Yanık oluşan bölgenin açıkta kalıp hava alması iyileşme sürecini hızlandırır. Güneş yanıkları 1 derece yanık grubuna girmektedir.

 

 

 

2. Derece yanıklarda deride kabarcıklar ve şekil bozukluğu oluşur. Ağrı hissi fazla olduğundan agizdan ağrı kesiciler ve yanık bölgesine lidokain içeren uyuşturucu kremler sürülebilir. Yanık bölgesine yanık kremleri sürülebilir. Açıkta kalması ve hava alması daha çabuk iyileşme sağlar. İz kalmaması açısından iyileştikten sonra zarar gören dokuların üzerine iz giderici ve doku onarıcı kremler sürülebilir. İz kalmaması açısından plastik cerrahi uzmanına görünmek daha sağlıklı olur.

 

 

 

3. Derece yanıklarda derinin oldukça zarar görmesi ve doku 3-derecekaybı oluşur. 3. Derece yanık olan bölgede deri kaybolmuş ve kaslar hasar görmüştür. Yanık sonrası kabuklanma ve vücudun sarı renkli sıvı oluşturduğu görülür. Sinirler yanıkta hasar görmüş olabilir. Şiddetli ağrı oluşmayabilir. Hareket kısıtlılığı ve eklem yerlerinin oynatamam durumu oluşturur. Tedavi süresi uzundur. Tedaviden sonra plastik cerrahi uzmanına danışıp izlerin giderilmesi ve hasar gören dokunun yenilenmesi için gereken tedavi yapılır.

 

 

4-derece

4. Derece yanıklarda yanık bölgesi kül olma durumuna gelmiştir. Deri , yağ katmanı , kaslar ve bütün sinirler harab olmuştur. Kavrulmuş deri ve dokular simsiyah bir görünüm alır.

Yanık tedavisinde kulaktan duyma bilgilerle hareket etmeyiniz. Diş macunu sürme vb. uygulamalar yanık bölgesine daha çok zarar verebilir.

Yanık tedavisinde ilk yapılması gereken ilkyardım yöntemi soğuk uygulamak ve suyun altına tutmaktır. İleri dereceli yanıklarda derhal 112 acil durum hattını arayıp ambulans talep etmelisiniz. 1 ve 2. derece yanıklarda ambulansa gerek kalmadan en yakın sağlık kuruluşuna müracaat edebilirsiniz.

Vücut yanıkları belirtilirken yanık oluşan bölgenin tanımlanması için dokuzlar kuralı vardır. Kollar %9 bacakların tamamı tek bacak %18, göğüs ve karın bölgesi % 18, sırt bölgesi %18, kafa bölgesi %9, genital bölge %1 dır. Acil yardım hattını aradığınızda bu bilgiyi verebilirsiniz.

Yanık bölge hesaplamada bir başka yöntem avuç içi büyüklüğüdür. 1 avuç içi büyüklüğü % 1 demektir. Ancak bu hesaplama yetişkinlerde geçerlidir.

yanik

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740