Tatlandırıcılar ve Zararları

Tatlandırıcılar ve zararları

 

Şeker hastaları için üretilen yapay tatlandırıcıların, günümüzde kullanım alanı çok geniştir. Şeker hastaları , fazla kilolu kişiler  ve formunu korumak isteyenler yapay tatlandırıcılara yönelmişlerdir. Yapay tatlandırıcı kullanımının vücuda zararlı etkileri olduğu belirtilmiş ve mümkünse kullanmamakta fayda olduğu görülmüştür.

Şeker, bulunduğu günden itibaren kullanımı giderek yaygınlaşmış ve şekerli gıdalar çoğalmıştır. Çikolata, pasta ve içecekler gibi birçok kullanım alanı oluşmuş ve insanlar tarafından çok sevilmiştir. Ancak fazla şeker tüketimi insanlarda çeşitli hastalıklara yol açmış ve bunun önüne geçmek için şeker yerine geçen yapay tatlandırıcılar üretilmiştir. Ancak yapay tatlandırıcılar kimyasaldır ve fazla kullanımında insan sağlığı açısından olumsuz etkileri vardır.

Yapay tatlandırıcılar nelerdir?

Sakkarin: sakkarin tatlandırıcılar arasında en çok kullanılan ve tercih edilendir. Sakkarin , şeker hastaları ve kilo vermek isteyenler için tablet şeklinde üretilmiş ve çay şekeri yerini almıştır. Bazı şurupların ve içeceklerin içerisinde kullanılır.

Aspartam: aspartam çay şekeri yerine geçen kimyasal tatlandırıcılar arasındadır. Bazı şurup ve içeceklerin içerisine katılmaktadır.

Mannitol: mannitol genelde hastane ortamında uygulanan serumların içerisinde bulunmaktadır.

Sorbitol: İçecekler ve suruplarda kullanılır.

Siklamat: Gıda maddelerinde ve meyve suyu gibi içeceklerde kullanılır.

Asesülfam: İlaç ve gıda sanayisinde kullanılır. Alkolsüz içecekler , protein içecekleri ve enerji içeceklerinde kullanılır.

Tatlandırıcıların sağlık açısından zararları

Tatlandırıcılar kimyasallardan elde edilen masum olmayan bileşiklerdir. Uzun sure kullanıldığında insan vücudunda olumsuz etkilere neden olabilmektedir. Bazı araştırmalarda tatlandırıcıların zararlı olmadığı kanaatine varılsa da , büyük bir çoğunluk insan sağlığına zararlı olduğunu belirtmiştir.

Tatlandırıcılar kanser riskini artırmakta ve vücutta iltihaplanmalara neden olduğu belirtilmiştir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalarda testis kanserine neden olduğu görülmüştür. İnsan vücudu tarafından çok farklı algılanan bu kimyasallara, vücudun nasıl bir tepki vereceği bilinemez.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 5 Aralık 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740