Yasemin yağının faydaları nelerdir?

Yasemin yağı nedir?

Yasemin yağı, yasemin çiçeklerinden elde edilen ve insan sağlığına önemli katkıları bulunan doğal bir yağdır. Çok eskilerden beri insan sağlığı açısından kullanılmakta olduğu bilinmektedir. Asıl yetiştiği yer Orta Asya olarak bilinir. Evlerin bahçelerinde süs bitkisi olarak yetiştirilir.

Yasemin yağı cilt sağlığı ve güzelliği için oldukça faydalı etkileri bulunmaktadır. Yasemin çiçeğinden elde edilen yağın başlıca etkileri şunlardır;

Yasemin yağının cilde faydaları

Yasemin yağı cilt besleyici özelliği ile cildin doğal yapısının korumasını sağlar. Cildi dış etkenlerden korur ve cilde canlılık verir.

Yasemin yağı içerisinde bulunan mineraller ile cildin elastik yapısının korunmasını sağlar ve kırışıklıklara karşı cildi korur. Antiaging özelliği ile yaşlanmayı geciktirir.

Yasemin yağı aromaterapide kullanılan yağlar arasındadır. Bu yüzden sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi bulunmaktadır. Yasemin yağı ile yapılan masaj rahatlatıcı etkisi ile vücut ağrılarını hafifletir. Ayrıca baş ağrılarına masaj yapılarak sürüldüğünde rahatlama sağlar.

yasemin-yagi

Yasemin yağı bayanların en büyük sorunlarından biri olan selülitlerin giderilmesinde kullanılabilir. Cilt altı yağ dokusunun onarılmasını sağlar ve selülit görünümü azaltır. Selülit olan bölgeye her gün dairesel hareketler ile sürülebilir.

Yasemin yağının saça faydaları

Yasemin yağı saç besleyici ve onarıcı özelliğe sahiptir. Saçları kökünden besleyerek daha sağlıklı bir şekilde çıkmasını sağlar. Ayrıca kuru saçların bakımını yaparak kırılmaları önler.

Yasemin yağını saç dökülmesi olan bölgelere bir pamuk yardımı ile sürebilirsiniz. Kuru ve yıpranmış saçlar için yasemin yağını haftalık olarak saçlara sürebilir, bir süre bekledikten sonra yıkayabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Haziran 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740