Yatak Yarası Nedir? Nasıl İyileşir?

Yatak yarası (bası yarası, dekubit) neden olur?

Yatak yarası, uzun süre yatağa maruz kalan hastaların sırtında ve bacaklarında oluşan yaralardır. En fazla oluştuğu bölgeler kemik çıkıntılarının olduğu bölgelerdir. Kalçada, kürek kemiklerinin olduğu bölgeye, dizlerde ve topuklarda oluşmaktadır. Deri yüzeyinin hava almamasından, vücudun sürekli basınç uygulamasından ve sürtünmeden dolayı cildin tahriş olmasından kaynaklanan yaralardır. Yatalak hastaların sürekli aynı pozisyonda yatmaları cildin havasız kalmasına ve terlemeden dolayı tahriş olmasına neden olur. Terleyen bölgede mikroplar daha rahat barınır ve sürtünmeninde etkisi ile tahriş olan ciltte enfeksiyon daha kolay oluşur.

Yatak yaraları için alınması gereken önlemler

Yatalak hastanız varsa ilk yapmanız gereken ortopedik şişme yatak almanızdır. Ortopedik şişme yataklar cildin hava almasını sağlar ve yara oluşmasını büyük ölçüde engeller. Hastanın rahatlığı ve yara oluşmasını önlemek amacıyla ortopedik şişme yatak kullanılması daha uygundur.

Hastayı sürekli aynı pozisyonda yatırmamaya gayret edin. Her 1 saat ara ile hastayı mümkünse sağa veya sola çevirin.  Vücudun kıvrımlı bölgelerinin hava almasını sağlayın. Bu sayede yatak yarası oluşmasını büyük ölçüde engellemiş olursunuz.

Hastanızın aşırı terlemesini engelleyin. Çok fazla sıcağa veya çok fazla soğuğa maruz bırakmayın. Terlediğinde kıyafetlerini değiştirin.

Hastayı sürekli yıkayın. Cildindeki terlemeden dolayı oluşan mikropların arınmasını sağlayın. Böylece hastanızın cildi rahatlar ve yara oluşumu azalır.

Antiseptik solüsyonlar veya antiseptik mendiller ile hastanızın yara oluşabilecek bölgelerini günde 1 defa temizleyin. Bu sayede ciltteki mikroplar azalır ve yara oluşma riski en aza iner.

Hastanın yara oluşabilecek bölgelerine besleyici ve nemlendirici kremler sürün. Nemli ve bakımlı olan ciltte yara oluşması azalır.

Yatak yaraları nasıl iyileşir?

Yatak yaraları antibiyotikli kremler ile iyileştirilmeye çalışılır. Ancak yatak yaralarına önlem alınmadığı sürece yeniden yara oluşur. Yatak yaraları hızlı yara iyileştirici ve antibiyotikli kremler ile tedavi edilebilir. Ancak tedavisinden daha çok oluşmasını önlemek daha önemlidir.

Yatak yaralarına pansuman nasıl yapılır?

Yatak yaraları için cerrahi bir müdahale gerekmiyor ise evde bakıcı kişi tarafından pansuman yapılabilir. Antiseptik solüsyonu gazlı beze dökerek yaranın etrafı silinir. Yara olan bölgenin tam üzerine battikon vb ürünler dökmeyin. Battikon vb ürünler yara yerinin iyileşmesini sağlayan hücrelerin tahribatına neden olur ve yara iyileşmesi gecikir. Yara etrafına pansuman yaptıktan sonra antibiyotikli kremler sürülebilir. Yara yerinin kapatılması daha geç iyileşmesine neden olacağından açık kalması ve hava alması daha uygundur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Şubat 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740