Yemek Seçen Çocuklara Beslenme Önerileri


Günümüzde hemen hemen bütün ailelerin karşılaştığı sorunlardan bir tanesi çocuklarının düzenli yemek yememeleri ve daha çok atıştırmalık yiyeceklere yönelmeleridir. Ama birçok aile bu duruma tepkisiz kalmakta ya da bu durumdan haz almamaktadır. Haz almayan aileler bu duruma çare üretmeye çalışmakta fakat çare bulamamaktadır. Bu durumdan yakınlarına yakınmaktadırlar. Çocuklarının sürekli atıştırmalık  yiyecek istemelerini ve vermeyince ağladıklarını dile getirmektedirler.

BUNUNLA NASIL BAŞA ÇIKILABILIR?

            Yemek seçen çocuk, ailesi onu yemek seçmemeye zorlamadığı için sürekli olarak yemek seçmeye devam edecektir ve abur cubur yemek için bu durumu sürdürecektir. Eğer aileler çocuklarına beslenme alışkanlığı kazandırmak istiyorlarsa bu durumda çocuklarına müdahale etmeleri gerekiyor. Kızmaları ya da bağırmaları hiçbir şeyi değiştirmeyecektir. Uysal bir şekilde çocuklarına izah etmeliler ya da çözümler üreterek beslenme alışkanlığı kazandırmalılar.

NASIL ÇÖZÜMLER ÜRETİLEBİLİR? 

Eğer çocuğunuz istemediği bir yemeği yemek istemiyorsa ona bir kaç kaşık yemesini söyleyip sonra onun istediği bir yemeği yapacağınızı söylerseniz çocuk bunu kabul edecektir. O yemeye başlayınca kaşık sayısını artırabilirsiniz. Ama sözünüzü yerine getirmek şartıyla. Çünkü  diğer sefere çocuk siz sözünüzde durmadığınız için teklifimizi kabul etmeyebilir. Başka bir çözümde çocuğunuzun kahvaltı tabağını ya da yemek tabağını eğlenceli figüranlarla süsleyebilirsiniz.

Kahvaltı tabağı ya da yemek tabağı çocuğun ilgisini çekecektir ve yemek isteyecektir. Çünkü bu onun için bir oyundur. Hatta tabağını yemek saatlerinde artık kendisi figüranlarla süslemek isteyecektir. Bu durumda siz ona ne kadar destek verirseniz o daha çok sevinecektir ve beslenme alışkanlığını da kazanmış olacaktır. Kendisiyle gurur duymasını da sağlamış olacaksınızdır. Hem siz hem de çocuğunuz problemlerini çözmüş olacaktır.

Çocuklarınızın gelişimleri ve sağlıkları için onlara yemek seçmeme alışkanlığı kazandırmaya dikkat edin ve olabildiğince sağlığa zararlı besinlerden uzak tutmaya çalışın.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Nisan 2018

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740