Yenidoğan bebeklerde göbek bakımı nasıl yapılır?

yeni-dogan-gobek-bakimi

YENİDOĞAN GÖBEK BAKIMI

Göbek kordonu bebeğin anne karnında iken gerekli besinleri sağlaması için anne ile bebeği birbirine bağlayan bir dokudur. Doğum doğum esnasında bebeğin gövdesi çıkar çıkmaz bebeğin karnından itibaren ortalama 5 cm dışarıda kalacak şekilde kesilir. Sonrasında ise plastik bir mandal ile bağlanır. Göbek bağında sinir dokusu bulunmadığından bebeğe herhangi bir acı veya zarar vermez.

Bebeklerde göbek bağı en erken 3 gün en geç ise 3 hafta sonunda düşer. Bu süre içerisinde bebeğin açıkta kalan göbek dokusuna mikroplardan dolayı enfeksiyon oluşmaması için bakım ve pansuman yapılmalıdır. Gün geçtikçe bebeğin göbeği kurur ve kendiliğinden düşer.

Bebek göbek bakımında kullanılacak olan hazır %70 alkollü antiseptik spreyler tavsiye edilmektedir. Alkol uçucu bir madde olduğundan bebeğin cildinde kalıcı olmaz ve bebeğin hassas cildine zarar vermez. Alkollü spreyleri kullanırken gereksiz yere bebeğin cildine temas etmemesi için göbek bağı bebeğin cildinin arasına  temiz bir mendil veya gazlı bez konur. Daha sonra sprey göbek bağının her tarafına temas edecek şekilde sürülür. Bir kaç saniye bekledikten sonra alkol uçar ve  bebeğin giysileri giydirilir.

Diğer bir yöntem ise povidon iyot içeren (battikon, biokadin vb) antiseptik solüsyonlar ile pansuman yapmaktadır. Günümüzde doktorlar tarafından alkol ile temizlemek daha yaygın olarak önerilir. Ancak povidon iyot içeren antiseptik solüsyonlar göbek bağını daha erken düşürmektedir. Povidon iyot içeren antiseptik solüsyonlar ile göbek pansumanı yaparken göbek ile bebeğin cildi arasına gazlı bez konur. Göbek gazlı bezin üzerine yatırılır. Daha sonra povidon iyot içeren solüsyon damlalık ile bebeğin göbek deliği dahil olmak üzere göbek bağına damlatılır. Tekrar gazlı bez ile kurutulduktan sonra bebeğin giysileri giydirilir. Bu işlemi günde 2 defa yapmanız yeterlidir.

Yenidoğan bebeklerde göbek düşmeden önce küçük çapta oluşan kanamaların normal olduğu söylenmektedir. Ancak göbek bağında şişkinlik, kötü koku, renk değişimi, kızarıklık veya iltihaplı durumlarda doktora başvurulması gerekir.

Göbek bağının hava ile teması sağlanmalıdır. Hava ile temas halindeyken göbek bağı daha çabuk düşer ve iyileşir. Bebek bezi bağlanırken göbek bağının bezin dışında kalması gerekir.

Bebekler göbek bağı düşmeden banyo yaptırılabilir. Göbek bağına dokunmadan ve tahrip etmeden dikkatli bir şekilde banyo yaptırılmalı ve banyo sonrasında mutlaka pansuman yapılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 20 Kasım 2017

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740