Yeni Doğan Bebeklerin Göbek Bağı Ne Zaman Düşer?

Yeni doğan bebeklerin göbek bakımı nasıl yapılır?

 

 

Göbek bağı anne karnındaki bebeklerin gelişmesi ve gerekli olan tüm ihtiyaçların karşılanması içindir. Doğumda bebeklerin göbek bağı kesilir ve hiçbir acı hissetmezler. Çünkü göbek bağının dokusunda sinir bulunmamaktadır. İlk günler sarımsı bir renk alan göbek bağı , sonraki günlerde kahverengiye dönüşür ve göbekten ayrılır. Bu süre en az 3 gün , en fazla 2 hafta olarak bilinmektedir.

Göbek bağının günde en az 1 defa temizlenip pansuman yapılması gereklidir. Aksi halde enfeksiyon oluşabilir. Göbek bağı temiz ve kuru tutulmalıdır. Göbek bağının pansumanında % 70 alkollü spreyler veya batticon kullanılabilir. Batticonla pansuman yapmak göbek bağını daha çabuk düşürür. Alkolle temizlemek mikrop almaması açısından önemlidir. Her ikisi de kullanılabilir. Örneğin sabah alkolle temizlenip akşamda batticonla pansuman yapılabilir. Pansuman ve temizliği yapıldıktan sonra kurulanmalı , ıslak bırakılmamalıdır. Bebeğin göbeğine dokunmaktan korkmayın, ancak pansuman esnasında ellerinizin hijyenik olmasına dikkat ediniz. Yeni doğan bebeğin göbek bağı düşmedende banyo yaptırabilirsiniz. Herhangi bir sakınca yoktur. Ancak göbek bağı düştükten sonra 2 gün içinde banyo yaptırılmaması önerilir. Enfeksiyon riski oluşabilir.

Önemli bir nokta : kulaktan duyma laflarla kesinlikle bebeğin göbeğine çabuk düşmesi için farklı maddeler , bitkisel yağlar vb. ürünler uygulamayınız. Yeni doğan bebek cildi hassas olduğundan bu maddelere aşırı reaksiyon gösterebilir ve tehlikeli olabilir.

Göbek bağı düştükten sonra 2 yada 3 gün daha pansuman yapılmalıdır. Göbek bağının ayrılan yerinin tam olarak iyileşmesi için pansumana 2 gün daha devam edilmelidir. Göbek bağı düştükten sonra göbekten iltihap veya kan gelmesi durumunda derhal en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Göbek düştükten sonra az miktar kan gelebilir. Ancak ısrarcı kanamalar tehlikeli olabilir.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın


Notice: Trying to get property of non-object in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home2/sag/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2740